8. Kołobrzeg Suspense Film Festival: wręczono nagrody specjalne

Na uroczystej gali otwarcia Międzynarodowego Suspense Film Festival w Kołobrzegu wręczono dziś pierwsze nagrody. Laureatem Latarnika został reżyser Marek Piestrak, natomiast Ikoną Polskiego Kina uhonorowano Andrzeja Grabowskiego. Festiwal potrwa do 30 czerwca.

Latarnik jest nagrodą wręczaną reżyserowi, który wykorzystując reguły kina gatunkowego tworzy ważne artystycznie, a jednocześnie lubiane przez publiczność filmy. Jej dotychczasowymi laureatami są: Agnieszka Holland, Ryszard Bugajski, Jacek Bromski, Waldemar Krzystek, Janusz Majewski, Wojciech Wójcik i Abel Ferrara. W tym roku statuetka trafiła do rąk Marka Piestraka, który w swoim dorobku ma takie filmy jak: „Test Pilota Pirxa”, „Śledztwo”, „Wilczyca”, „Klątwa Doliny Węży” czy „Przyłbice i kaptury”. W każdym z nich zagrał Zbigniew Lesień, dlatego to właśnie on wręczył reżyserowi Latarnika.

  • Marek niemal w każdym swoim filmie chciał mnie pozbawić życia – powiedział aktor. – Ale na szczęście to się nie udało i dlatego mogę teraz przekazać mu tę nagrodę.

Wzruszony Marek Piestrak podziękował przede wszystkim publiczności, która zawsze tłumnie wypełniała sale kinowe, w których wyświetlane były jego filmy i dodał, że lubi Kołobrzeg i Festiwal, na który przyjeżdża od lat. W tym roku nie tylko został laureatem nagrody, ale zasiada też w jury, które wybierze najlepszy europejski film sensacyjny roku.

Ikoną Polskiego Kina uhonorowany został Andrzej Grabowski, który otrzymał ją z rąk wicemarszałka sejmiku województwa zachodniopomorskiego, Janusza Gromka, byłego wieloletniego Prezydenta Kołobrzegu. To nagroda nie tylko dla świetnego aktora, ale przede wszystkim dla osobowości wykraczającej poza role, której obecności na ekranie domaga się publiczność.

  • Cieszę się, tym bardziej że dawno nie dostałem żadnej nagrody – powiedział, żartując, aktor. – Dobrze, że nie jest to nagroda za całokształt twórczości, bo chciałbym jeszcze w życiu jakieś nagrody dostać, chociaż zastanawiam się, czy po premierze mojego najnowszego filmu („Polityka” w reż. Patryka Vegi) nie zacznę dostawać raczej wyroków – stwierdził z uśmiechem.

Galę tradycyjnie już poprowadzili Anna Tatarska i Tomasz Raczek. Gościem specjalnym była skrzypaczka Kamila Malik.

Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu w zakładce Program: http://www.suspenseff.pl

Wejściówki dostępne są w kasie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu od 21.czerwca

Andrzej Grabowski Fot. Keisy Madey
Marek Piestrak fot. Keisy Madey