Suspense Film Festival po raz ósmy w Kołobrzegu

Międzynarodowy Suspense Film Festival odbędzie się w Kołobrzegu w tym roku w dniach 28-30 czerwca. Nadbałtycki kurort szykuje się na przyjazd polskich i zagranicznych aktorów, reżyserów i producentów filmowych. Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli m.in. Olga Bończyk, Emma Giegżno, Andrzej Grabowski, Marek Piestrak , Zbigniew Lesień, Antoni Królikowski, Kamil Nożyński, Michał Otłowski, Piotr Cyrwus, Andrea Zacciarello, Andamion Murataj, Alessandro Passadore, Mario Mazzarotto i inni.

  • Nasz festiwal to święto europejskiego kina sensacyjnego. To jedno z niewielu tego typu wydarzeń w Europie, na którym pokazujemy najnowsze i kultowe już dzieła tego gatunku, a także nagradzamy te najlepsze. Dla widzów to także okazja do spotkania z odtwórcami ról w tych filmach oraz ich reżyserami nie tylko z Polski, ale i z zagranicy  – mówi Andrzej Stachecki, producent Suspense Film Festival.

Kołobrzeski festiwal to także konkursowa rywalizacja. Międzynarodowe jury w składzie: Marek Piestrak (Polska), Mario Mazzarotto (Włochy), Andamion Murataj (Albania) wybierze najlepszy europejski film sensacyjny roku . W ramach konkursu Suspense Film Competition zaplanowano 6 pokazów. O statuetkę Golden Seahorse powalczą filmy z Francji („Wilcze echa” w reż. Abel Lanzac), Włoch („Nie jestem mordercą”, reż. Andrea Zaccariello), Danii („Synowie Danii”, reż. Ulaa Salim), Szwecji („Granica”, reż. Ali Abbasi), Hiszpanii („Królestwo”, reż. Rodrigo Sorogoyen). Polskę reprezentuje film pt. „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka.
Odbędzie się także konkurs dla młodych twórców – First Shot, w ramach którego zostanie pokazanych 10 krótkometrażowych filmów fabularnych z elementami kina gatunkowego.

Aby wprowadzić widzów Festiwalu w dobry nastrój już w czwartek 27.06 w PORCIE JACHTOWYM odbędzie się plenerowa wieczorna projekcja komedii z plejadą polskich aktorów pt.” Gotowi na wszystko. Exterminator ”. 28 czerwca w ramach pokazów polskiego kina sensacyjnego będzie można zobaczyć m.in. „Kobiety mafii 2” w reżyserii Patryka Vegi, a także pierwszy konkursowy film- szwedzką „ Granicę” reż. Ali Abbasi. Na wieczornej gali –po części oficjalnej odbędzie się specjalny premierowy pokaz najnowszego thrillera szpiegowskiego Luca Bessona pt.” Anna” z Sushą Luss w roli paryskiej supermodelki uwikłanej w międzynarodową walkę wywiadów.
W kolejnych dniach w cyklu Polskie Kino Sensacyjne zobaczyć będzie można film” Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, „Dywizjon 303.Historia prawdziwa” reż. Denis Delić oraz „ Underdog” w reż. Macieja Kawulskiego. Z kolei w ramach Kina Konesera zostanie wyświetlony film „Przedszkolanka” w reżyserii Sary Colangelo, a po nim zaplanowano dyskusję, którą poprowadzą jak zawsze Monika Kowalska i Tomasz Raczek. Wieczorami na plenerowej Scenie Letniej odbywać będą cieszące się popularnością projekcje z cyklu Kino Emocji i Noc Horrorów.
Pod hasłem kinoterapii będzie można obejrzeć film „Savage” w reż. Camille Vidal Naquet. Po tym filmie planowana jest dyskusja, którą poprowadzi krytyk Tomasz Raczek oraz psycholog Armen Mekhakyan
W sekcji prezentującej najciekawsze seriale sensacyjne widzowie obejrzeć będą mogli serial HBO „ Ślepnąc od świateł” w reż. Krzysztofa Skoniecznego.
Jedną z atrakcji Festiwalu będzie Miasteczko Filmowe na Plaży Wschodniej, które dzięki wsparciu PKP Intercity-zaproponuje widzom ciekawe wydarzenia – nie tylko filmowe. Quizy filmowe i o Kołobrzegu, bieżące ciekawostki turystyczne i festiwalowe, spotkania z aktorami i wieczorne plenerowe maratony filmowe- to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Miasteczko Filmowe na Plaży Wschodniej zaprasza od 28 -30.06. w godz. 10-24. W ramach plenerowych plażowych projekcji zapraszamy na „ Vox.LuX” – film muzyczny z Natalie Portman w roli głównej oraz „ Diablo. Wyścig o wszystko” – polskie sensacyjne kino akcji.
Popołudniami w Marine Hotel***** odbywać się będą otwarte spotkanie z aktorami: Olgą Bończyk, Andrzejem Grabowskim, Zbigniewem Lesieniem.
30 czerwca planowana jest uroczysta gala zamknięcia festiwalu, podczas której zostaną wręczone nagrody konkursowe, a także odbędzie się recital Olgi Bończyk, która zaprezentuje „Piosenki z klasą”.

Dotychczasowe edycje spotkały się z dużą sympatią widzów i mediów. Podczas siedmiu dotychczasowych edycji Suspense Film Festival w Kołobrzegu odbyło się ponad 300 projekcji filmów, a festiwal gościł 280 aktorów i twórców filmowych z Polski i ze świata. Gospodarzem imprezy jest Miasto Kołobrzeg, Festiwal odbywa się również dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerem imprezy od początku jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Zdrojowa Hotels, która gości uczestników Festiwalu w swoich 5-gwiazdkowych Marine Hotel ***** i Diune Hotel*****.
Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Festiwalu w zakładce Program: http://www.suspenseff.pl
Wejściówki dostępne są w kasie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu od 21.czerwca.

Tomasz Raczek
Sasha Luss stars as 'Anna’ in ANNA.