Mamy I ligę – ale czy miasto zwiększy środki dla klubu?

Jak już wiadomo, kobiety z Akademii Piłkarskiej Kotwica Kołobrzeg zapewniły sobie awans do I ligi. Jednak wraz z tym niewątpliwym sukcesem sportowym wiążą się wydatki dla budżetu miasta, w którym zdecydowanie w ślad za sukcesem powinny się znaleźć większe środki finansowe. Jak się okazuje, w tym roku środki nie będą dla klubu zwiększone, ale jest szansa na darowiznę.  Czy jako miasto jesteśmy w ogóle gotowi na I ligę…?

O tę sprawę pytał już radny Kamil Barwinek jeszcze w kwietniu br. W swojej interpelacji zaznaczył, że proponowana na rok 2019 dotacja celowa dla tej drużyny wyniosła zaledwie 65 tys. zł. Radny wskazał, że drużyny młodzieżowe z MKP Kotwicy Kołobrzeg otrzymały 130 tysięcy zł, natomiast drużyny młodzieżowe z AP Kotwicy Kołobrzeg otrzymały 280 tys. zł.

  • Na komisji przydzielającej środki na ten cel zaproponowałem zwiększenie kwoty dofinansowania na drużynę kobiecą, ale niestety byłem w mniejszości. Czy prowadzone były rozmowy zmierzające do wsparcia drużyny kobiecej AP Kotwica Kołobrzeg przez spółki miejskie? – pyta radny Barwinek jeszcze w kwietniu br.

Prezydent Miasta Anna Mieczkowska zaznaczyła, iż ma świadomość, że w razie awansu środki te będą niewystarczające.

  • Zaproponowana w 2019 roku kwota dotacji w wysokości 65 tysięcy złotych wynikała z możliwości budżetu Gminy Miasto Kołobrzeg, a nie z faktycznych potrzeb, jakie należałoby uwzględnić – wyjaśnia prezydent. – Porównanie kwot udzielonych dotacji dla innych wymienionych klubów sportowych według mnie nie mają żadnego sensu, biorąc na przykład pod uwagę liczbę trenujących tam zawodników. Jednak w przypadku awansu kobiecej drużyny piłki nożnej do I ligi nie wykluczam możliwości zwiększenia pomocy finansowej dla klubu z tego tytułu – zaznaczyła A. Mieczkowska.

Jednocześnie prezydent zapewniła, że pomoc finansowa może być również w formie darowizny przekazanej przez jedną ze spółek miejskich, z którą już były prowadzone rozmowy. Do sprawy wrócimy.

Komentarz: 

Awans do I ligi stał się faktem. Drużyna kobieca wywalczyła go i nowy sezon rozpocznie z tymi środkami, które jej na ten rok przeznaczono. Jednak trochę trudno się zgodzić ze stwierdzeniem, że “porównanie nie ma sensu” i że o większej dotacji ma decydować wyłącznie liczba trenujących zawodników. A jakim czynnikiem w takim razie są wyniki? Niejednokrotnie w sporcie okazuje się, że te najmniej doceniane przez budżet miasta i sponsorów uzyskują najlepsze wyniki, jak Kobiety z AP Kotwica, ale i również na przykład UKS Zapasy Kołobrzeg. Może czas, aby o wielkości środków zaczęły decydować wyniki, a nie tylko ilość zawodników, bo pod tym względem kluby piłkarskie – zwłaszcza chłopięce –  zawsze będą wygrane na starcie, bez potrzeby motywacji. Poczekajmy zatem, jakim wsparciem dla naszych pierwszoligowych kobiet będzie owa darowizna, o której wspomina Prezydent Miasta.  Od lipca, wcześniej niż zwykle,  będzie już można składać wnioski do budżetu miasta. Oby tym razem nasze piłkarki zostały docenione również w finansowy sposób.

Żaneta Czerwińska 

(Fot. AP Kotwica)