I Festiwal Wczesnośredniowieczny już w ten weekend

Po sukcesie marcowej inscenizacji batalistycznej „Bój o Kołobrzeg” Muzeum Oręża Polskiego zaprasza na kolejne, duże wydarzenie historyczno-edukacyjne. 15 i 16 czerwca na łące przy ul. Kasztanowej w Kołobrzegu trwać będzie I Festiwal Wczesnośredniowieczny „Budzistowo – dawny Kołobrzeg”. To wspólny projekt MOP oraz Gminy Kołobrzeg, na terenie której znajdowało się pierwsze, przedkolacyjne miasto oraz założone w 1000 r. biskupstwo.

  • To wyjątkowe wydarzenie, które z jednej strony ma zabrać nas w wyprawę do czasów piastowskich, z drugiej przypomnieć o potędze militarnej państwa Bolesława Chrobrego. Wszak to właśnie pod sztandarami tego władcy służbę u nas pełnili słynni Wikingowie czy Madziarzy. Z tego względu duży nacisk podczas Festiwalu położono na elementy militarne – zaznacza dyrektor muzeum, Aleksander Ostasz.

W trzeci weekend czerwca, w Budzistowie zobaczymy m.in. pokaz działań wojów w szyku, dwie inscenizacje bitewne oraz dwa widowiskowe turnieje 1 vs. 1. Ponadto, w sobotni wieczór, na scenie zagra gwiazda muzyki folk – białoruski zespół „Stary Olsa”.
Organizatorzy przedsięwzięcia nie zapomnieli również o poznawczym wymiarze imprezy.

  • Oprócz wczesnośredniowiecznego obozowiska przez cały czas trwania Festiwalu będzie na miejscu funkcjonował namiot edukacyjny. W jego wnętrzu obejrzymy filmy dokumentalne poświęcone początkom Państwa Polskiego. W niedzielę przed południem wykład wygłosi tam również absolutny specjalista w tematyce średniowiecznego Kołobrzegu, prof. dr hab. Marian Rębkowski – informuje dyrektor Ostasz.

I Festiwal Wczesnośredniowieczny stanowi kooperację samorządu, muzeum oraz szeregu stowarzyszeń i grup pasjonatów odtwórstwa historycznego. Oprócz nich w Budzistowie będzie można także spróbować lokalnych specjałów – na miejscu staną m.in. stanowiska Browaru Colberg oraz wytwórców regionalnej żywności skupionych w ramach organizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa akcji „Polska smakuje”.