PE 2019: Wybory za nami. SLD zebrało 16 procent głosów dla całej koalicji. Co z tego wynika…?

Państwowa Komisja Wyborcza zamieściła oficjalne wyniki głosowania.  Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Europejska Po PSL SLD .N Zieloni w regionie kołobrzeskim wygrała, zdobywając 48,57% głosów. Tuż za nią: KW PiS – 37,68%. Niemniej na 3 miejscu: Wiosna Biedronia z 8,13%. Mimo to, z Kołobrzegu jednak nikt nie otrzymał mandatu, co oznacza, że dotychczasowy i jedyny z tego miasta europoseł Czesław Hoc pozostaje bez mandatu.

Z całego okręgu głosy zdobyli: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Bogusław Liberadzki i Elżbieta Rafalska.

W skali kraju wygranym w wyborach do Europarlamentu jest Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 45,38% i 27 mandatów. Koalicja Europejska uzyskała 38,47% i 22 mandaty, z czego aż 5 zdobywa Sojusz Lewicy Demokratycznej w stosunku do 14 z Platformy Obywatelskiej. Na trzecim miejscu: Wiosna Biedronia z wynikiem 6,06%, co daje im 3 mandaty.

 

Co zrobi dalej Koalicja Europejska, chcąc wygrać wybory jesienne do Sejmu RP? Grzegorz Schetyna zapowiada mobilizację:

Jednak łatwo nie będzie. Głosy wołające o zmianę lidera są coraz głośniejsze. Ugrupowania tworzące koalicję już się zastanawiają, czy w tej formie pójdą do jesiennych wyborów. Niebagatelną rolę odegrało w tym ugrupowaniu SLD, o czym poinformował Włodzimierz Czarzasty:

  • PiS zdobył 27, PO uzyskała 14 mandatów, a Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobył ich 5.  Dla nas to ważne, ponieważ nasi kandydaci uzyskali ponad 800 tysięcy głosów i to jest 16% wszystkich głosów, które zebrała Koalicja Europejska oraz 23% wszystkich przez nią zdobytych mandatów. Decyzją Zarządu Sojuszu Lewicy Demokratycznej wszystkie osoby wybrane z naszej rekomendacji do Parlamentu Europejskiego zasilą frakcję Socjalistów i Demokratów, w ramach Partii Europejskich Socjalistów. Wnosimy 5 mandatów do tej frakcji

– ogłosił oficjalnie (czytaj więcej: tutaj). Czy w takim razie SLD myśli o samodzielnym starcie w wyborach jesiennych? Jak się okazuje, o tym może zadecydować referendum wewnątrzpartyjne:

Jak w rzeczywistości będą wyglądać przygotowania do jesiennych wyborów, zobaczymy już niedługo.

Żaneta Czerwińska