Nowy klub w Radzie Miasta, koalicja PiS – OK Jacka Woźniaka traci większość. Oświadczenie radnych.

Jak już od wczoraj wiadomo, w kołobrzeskiej Radzie Miasta siły polityczne zmieniają swoje oblicze – wszystko przez odejście z klubu radnych: Kamila Barwinka i Łukasza Zięby z Obywatelskiego Kołobrzegu, a także Agnieszki Trafas i Adama Hoka z „Kołobrzeskich Razem”. Czwórka radnych tworzy nowy klub, a tym samym radni PiS i OK JW tracą większość w Radzie.

Ta decyzja zachwiała dotychczasowy układ. Nowi radni chcą po prostu – jak mówi radny Kamil Barwinek – otwartości na nowe projekty, merytorycznej pracy na rzecz miasta, równego traktowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, niedługo ta czwórka radnych może być w centrum uwagi wszystkich radnych, a jak nieoficjalnie wiadomo, już kilku innych radnych deklaruje chęć przystąpienia. Dziś założyciele nowego klubu wydali stosowne oświadczenie:

My niżej podpisani chcielibyśmy Państwa poinformować o podjęciu decyzji o wystąpieniu z naszych obecnych Klubów Radnych, w których funkcjonowaliśmy od jesieni 2018 roku. Idąc do wyborów zdecydowaliśmy się na zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności, głównym motywem i motorem naszej decyzji była chęć realnego zmieniania na lepsze warunków życia Kołobrzeżan oraz otaczającej nasz rzeczywistości. Przez ostatnich kilka miesięcy z perspektyw radnego mieliśmy możliwości obserwować tzw. lokalną politykę samorządową z każdym dniem z coraz większym pesymizmem ocenialiśmy możliwości efektywnego działania. Polityka, która jest głównym motywem niemal każdej decyzji w Radzie, odsuwa na dalszy plan takie wartości jak dobro miasta czy interes jego mieszkańców. Nieustanny spór polityczny w atmosferze wzajemnej niechęci, pomówień, języka nienawiści ma bardzo niewiele wspólnego z „rozumną pracą dla dobra wspólnego”. W obecnym stanie nie widzimy nadziei na wyjście z „klinczu” jak wytworzył się w obecnym układzie w Radzie Miasta, porozumieniach politycznych bez względu na wyznawane wartości czy sympatie polityczne. Brakuje nam merytorycznej rozmowy o przyszłości Kołobrzegu, wspólnych ambitnych projektów, równego traktowania i wzajemnego szacunku radnych bez względu na przynależność klubową bądź partyjną.

Dlatego też podjęliśmy decyzję, że najlepszą formą zaangażowania i wyjścia z tego impasu jaki trwa w Radzie Miasta będzie pozycja radnych niezależnych, którzy postrzegają działalność samorządową w sposób podobny. W dniu dzisiejszym założyliśmy wspólnie nowy niezależny klub Radnych Rady Miasta Kołobrzeg. Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, że nasz nowy projekt nie jest wymierzony w żadną opcję polityczną reprezentowaną w Radzie Miasta. Jest formułą otwartą dla wszystkich, którzy zmęczeni lokalną „małą” polityką chcieliby w oderwaniu od dyscyplin klubowych i partyjnych wspólnie pracować dla dobra miasta realizując własne projekty i pomysły. Nie zamierzamy robić rewolucji personalnych w Radzie budując sojusze polityczne. Chcemy wspierać wszystkie rozsądne projekty dla Kołobrzegu pokazując, że można inaczej funkcjonować w realiach samorządowych i przywrócić normalność oraz prawdziwą wartość słowu samorządowiec.

Klub Radnych „Nowy Kołobrzeg”: 

Adam Hok, Agnieszka Trafas, Kamil Barwinek, Łukasz Zięba