PE 2019: Ankieta przedwyborcza: KE wygrywa o włos, “Wiosna” prowadzi wśród kandydatów

W powtórce naszej zabawy, dotyczącej niedzielnych wyborów, tym razem o włos w głosowaniu “partyjnym” wygrała Koalicja Obywatelska. Jednak “Wiosna” Biedronia zyskała duże uznanie wśród Państwa i można już śmiało stwierdzić, że ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Europejska, ani inne ugrupowania, nie powinni lekceważyć tego przeciwnika. 

Analiza najnowszych wyników naszej ankiety pozwala zauważyć przede wszystkim, że duopol PiS-PO przestaje być godnym zainteresowania. Polacy, którzy nie są zainteresowani codzienną polityką, są najwyraźniej zmęczeni nieustanną walką pomiędzy tymi ugrupowaniami i dlatego wybierają inne rozwiązania. Uzyskany w tej ankiecie wynik 40,99% to też nie jest żadna rewelacja dla Koalicji Obywatelskiej. Przy takiej ilości zaangażowanych w koalicję ugrupowań, sztabów, środków finansowych na kampanię, w naszym rejonie nie przekroczono nawet 50 procent. Wzmocnił się również wynik Konfederacji (Lista nr 1).

Ankieta dotycząca kandydatów również nasuwa ciekawe wyniki. Z listy nr 3 i 4 oddaliście Państwo głosy na kandydatów, których “widać” (czasem słychać) najwięcej, stąd Państwa głosy padały na znane nazwiska. Natomiast osoby głosujące na kandydatów “Wiosny” rozdzieliły swoje głosy całkowicie świadomie, mając wystarczającą wiedzę i najwyraźniej znając cele wybranych kandydatów.

Liderem wśród wszystkich kandydatów do PE w tym głosowaniu jest Jacek Wezgraj – psycholog z Koszalina. Tuż za nim Anita Kucharska – Dziedzic. Państwa głosy otrzymali również: Sven Zagała, Małgorzata Prokop, Katarzyna Paprocka i Łukasz Olszewski.

Lista nr 3 to dwa nazwiska, wśród których liderem jest Bartosz Arłukowicz, a tuż za nim Bogusław Liberadzki.

 

Z listy nr 1 oddaliście Państwo głosy na Krzysztofa Chmielewskiego  i Jana Gładkow. 

Lista nr 4 to zdecydowanie Joachim Brudziński oraz tuż za nim Czesław Hoc.

W tym głosowaniu oddaliście głosy na listę nr 5 KWW Lewica Razem,  i na kandydatów:  Sebastian BednarskiAdrianna Ruszkowska. Po raz kolejny żadnego głosu nie otrzymała Lista nr 6 Kukiz’15.

Oczywiście, ostatecznego wybory dokonamy wrzucając wybraną listę do urny.  W niedzielny wieczór zobaczymy już pierwsze wyniki sondażowe. I przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego już w najbliższą niedzielę. Od dziś, od północy, obowiązuje już cisza wyborcza.

Żaneta Czerwińska