Brak opłat za pobyt rodziców w szpitalu, wzrost płac i stomatologia w Koszalinie. Konferencja europosła Czesława Hoca.

Dużo dobrych, a nawet bardzo dobrych wiadomości przekazał dzisiaj podczas swojej tematycznej konferencji europoseł Czesław Hoc o raz towarzyszący mu dyrektor ds. finansowych NFZ Wojciech Włodarski. Poseł potwierdził wzrost płac dla pracowników medycznych, a także przekazał informacje dotyczące pacjentów z niepełnosprawnością. 

Czesław Hoc tylko pokrótce odniósł się do ostatniej konferencji posła Marka Hoka i Bartosza Arłukowicza:

  • Mówią to ci, którzy chcieli sprywatyzować placówki służby zdrowia. To co proponowali, to dopiero byłaby apokalipsa w służbie zdrowia, a pan Hok powinien skorzystać z okazji i siedzieć cicho, jeśli chodzi o szpital w Kołobrzegu. Do niepoważnych informacji nie chcę się dostosowywać.

Poseł mówił o ponad 1 mln zł dla kołobrzeskiego szpitala, które zostanie przekazane na podwyżki dla osób, które biorą udział w realizacji świadczeń medycznych, a zostali pominięci w poprzednich podwyżkach. Uczestnicy konferencji mówili o wzroście płac dla zawodów medycznych, od lipca pensja podstawowa dla osób z wykształceniem wyższym wyniesie ponad 4 tysiące złotych plus pochodne brutto, a dla osób ze średnim wykształceniem – ponad 2600 plus pochodne brutto. Jednak były też inne wieści: rodzice dzieci niepełnosprawnych, a także osób ze znaczną niepełnosprawnością, nie będą musieli już płacić za pobyt w szpitalu, obowiązkiem Narodowego Funduszu Zdrowia będzie pokrycie tych kosztów. Wojciech Włodarski mówił natomiast o Internetowym Koncie Pacjenta – NFZ od dziś rusza z kampanią informacyjną na temat tej ulepszonej wersji zintegrowanych informacji o pacjencie. Wystarczy tylko mieć profil zaufany, by zalogować się na stronie: www.pacjent.gov.pl Na swoim koncie znajdziemy wszystkie informacje na temat ubezpieczenia, składek, wystawionych recept, przepisanych leków, a także aktualne szczepienia i inne wiadomości. Na konferencji poruszono również sprawę stomatologii dla dzieci niepełnosprawnych w Koszalinie – jak mówił Wojciech Włodarski, okazuje się, że dziś ogłoszony został już konkurs i placówka może wznowić świadczenia już za kilka tygodni. To wyczekiwana przez wielu rodziców informacja.

Więcej o tych tematach w materiale wideo: