„Guzik Wam pokażemy”, czyli guziki z Reduty Sułkowskiego w Gnieźnie

Tej nocy w setkach polskich miast będzie można zobaczyć niecodzienne wystawy, rzadko prezentowane eksponaty, będzie można wysłuchać historii. Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend w okolicy 18 maja, gdyż tego dnia obchodzony jest od 1978 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. Myślą przewodnią wydarzenia jest udostępnienie zwiedzającym muzeów za darmo, lub za symboliczną opłatą.

Tym razem kolejną niespodziankę sprawiło Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis” z piwnic naszego ratusza. Nie dość, że samo uczestniczy w tym wydarzeniu, to wciąż inspiruje innych do promowania Kołobrzegu poprzez historię naszego miasta. Dzięki odkryciu przez „Patrię” w Lesie Kołobrzeskim „Reduty Sułkowskiego”, głośno jest o nadbałtyckim civitas w pierwszej stolicy Polski. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w holu głównym swojej placówki, otwiera dziś wystawę poświęconą kołobrzeskiemu odkryciu. Pod niecodziennym tytułem „Guzik Wam pokażemy”, odwiedzający tę szacowną instytucję, poznają historię odkrycia oraz przybliżone im zostaną związki między Wielkopolską a Kołobrzegiem. Przyczynkiem do zapowiadanej narracji będą odnalezione na „Reducie Sułkowskiego” guziki po żołnierzach 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej.

Obydwa muzea: „Patria Colbergiensis” oraz Początków Państwa Polskiego opowiadały będą dzisiejszej nocy kołobrzeską historię.

Fot. Intraktywne Muzeum Gniezna