Europoseł Czesław Hoc, Paweł Włodarski – dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Henryk Carewicz – radny Sejmiku Wojewódzkiego, spotkali się wczoraj z dziennikarzami, przekazując informacje głównie na temat przydziału dodatkowych środków finansowych dla służby zdrowia, w tym dla Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu.
Na wstępie spotkania dyrektor Paweł Włodarski przekazał pacjentom, którzy przeszli udar mózgu, wiadomość:
- Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zakwalifikował prestiżowy Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie do pilotażu trombektomii. Osoby, które przeszły udary niedokrwienne, będą leczone na najwyższym poziomie na terenie województwa zachodniopomorskiego. Nie ma idealnych systemów ochrony zdrowia, zawsze będzie problem z zaspokajaniem bieżących potrzeb, jednak poziom transferów do systemów ochrony zdrowia odbywał się na niespotykaną skalę – zapewniał dyrektor.
i dla porównania przekazał, iż w 2015 roku budżet zachodniopomorskiego NFZ wynosił 2 mld złotych, teraz Fundusz ma do dyspozycji 3 mld 600 milionów złotych.
- To są niespotykane w skali ostatnich lat transfery i ich tempo. Szpital Regionalny w Kołobrzegu ma nowy ryczałt, zwiększony o kwotę miliona 400 tysięcy złotych. Zmieniły się dwa inne mechanizmy: pojawiły się świadczenia nielimitowane. Za każdą operację zaćmy będzie płacone za każdy wykonany zabieg. Podobna sytuacja ma miejsce z dostępem do diagnostyki obrazowej: tomograf, rezonans – zapewniał dyrektor Włodarski.
Każde tego typu świadczenie będzie refundowane, co zdaniem dyrektora powinno zmniejszyć kolejki do maksymalnie 30 dni oczekiwania.
- Te wzrosty nakładów mają jeden zasadniczy cel: chcielibyśmy, aby te wzrosty przełożyły się na wzrost wynagrodzeń tych grup, zawodów, które dotąd nie zostały uregulowane. Fizjoterapeutów, techników, psychologów, analitycy laboratoryjni i innych, według uznania kierowników zakładów medycznych
– dodał P. Włodarski. Poseł Czesław Hoc mówił o podziale tych dodatkowych środków. Przykładowo: 20% na świadczenia na oddziale chirurgicznym, wewnętrznym, 15% na stopy cukrzycowe, czego dotąd szpitale nie chciały leczyć. Decyzja o podwyżkach i podziale należeć będzie do dyrektora jednostki.
Prawdopodobnie dzięki interwencji dyrektora Włodarskiego już wkrótce rozwiązany zostanie problem stomatologii dla dzieci niepełnosprawnych, które leczenie ząbków pod narkozą miały zapewnione w Koszalinie – do tego tematu wrócimy już wkrótce. Więcej w materiale wideo.