PE 2019: Podsumowanie głosowania. “Wiosna Biedronia”jako partia – Arłukowicz, Liberadzki i Hoc z największym poparciem.

Obyśmy się nie zdziwili w chwili, gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze w niedzielę, 26 maja. Po pierwszym sondażu wyborczym odnośnie kandydatów i partii, jego wyniki można uznać za zaskakujące.

Zakończył się pierwszy sondaż naszych preferencji wyborczych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Zanim przeanalizujemy wyniki, warto wziąć pod uwagę wiele czynników. Po pierwsze: przedmajówkowy okres nie sprzyjał chęci myślenia o wyborach. Po drugie: nie każdego interesuje polityka, która „jest tak daleko”. Po trzecie: pojawiły się głosy o tym, że „jest jeszcze czas”. Po czwarte: krótki czas sondażu.
Analizując nasze wyniki, po odliczeniu podwójnych, a nawet potrójnych głosowań, uzyskaliśmy dość ciekawy wynik.
Te wybory bezapelacyjnie wygrała Wiosna Biedronia (Lista nr 2). Głosowało na nią 46,97%.
Drugą partią okazała się Koalicja Europejska (lista nr 3), jednak daleko w tyle: niespełna 29 procent. Trzecią: Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 11,36%.
Lista nr 1: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy uzyskała  6,82%.  Lista nr 6: Kukiz’15 otrzymała 1,52%. Tyle samo głosujących zdecydowało, że nie pójdzie na wybory. 3,03% nie chce oddać głosu na żadną z partii.

Jednak o ile dość łatwo dokonaliśmy wyboru partii, na którą chcielibyśmy oddać głos, to jednak wydaje się, że nie ma to przełożenia bezpośrednio w kandydatach.
Bartosz Arłukowicz dla swojej Listy nr 3: Koalicja Europejska uzyskał aż 63%. Na drugim miejscu jest Bogusław Liberadzki, który uzyskał 33% i Jarosław Rzepa z wynikiem 4%. Lista nr 3 KE zyskała tym samym największą liczbę głosów i poparcia. Jednak bardzo dobrym wynikiem może się pochwalić Czesław Hoc, który dla Listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 100% poparcia, gdyż na żadnego innego kandydata z tej listy nie oddano głosu.

Lista nr 2: WIOSNA Biedronia, która w partyjnym teście wygrała zdecydowanie, z kandydatami ma jednak problem.  Oddano głosy na 5 kandydatów, które na liście rozłożyły się procentowo: Anita Kucharska: 37,5%, Sven Zagała – 25%, natomiast pozostali: Jacek Wezgraj, Katarzyna Paprocka i Jakub Ziółkowski otrzymali ten sam procent poparcia: 12,5%.

Lista nr 1: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy:  głosujący oddali głosy na dwóch kandydatów. Krzysztof Tuduj otrzymał 33% procent, zaś Krzysztof Chmielewski 67%.

Kandydaci z Listy nr 5 (KWW Lewica, Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej) oraz Listy nr 6 Kukiz’15 nie otrzymali ani jednego głosu.

Oczywiście powyższych wyników nie należy traktować tak bardzo serio –  bardziej jako zabawę, niemniej taki sam sondaż z takimi samymi pytaniami (oczywiście z wyzerowaniem wyników)  przeprowadzimy jeszcze mniej więcej za dwa tygodnie. Zobaczymy, jak zmieniły się – lub nie – preferencje wyborcze, bo kampania dopiero nabierze tempa.  Jednak co jest ważne: wynik partii “Wiosna” Biedronia.  Po raz kolejny wyborcy pokazują, że nie chcą wybierać pomiędzy “PO” a “PiS”. Po raz kolejny społeczeństwo daje szansę komuś nowemu, mając nadzieję na zmiany. To powinno dać wielu pewnym swojego wyniku partiom, że zachowanie wyborców przy urnach może być całkowicie nieprzewidywalne.

Żaneta Czerwińska