Matury za pasem, ale uczniowie jednej ze szkół jeszcze czekają na klasyfikację

Strajk nauczycieli został zawieszony, jednak mimo powrotu nauczycieli do pracy, konsekwencje mogą być trudne dla niektórych uczniów. Nadchodzi czas matur, a uczniowie jednej z kołobrzeskich szkół czekają na opublikowanie rządowej ustawy maturalnej, która błyskawicznie przygotował rząd, posłowie przegłosowali, a prezydent Andrzej Duda ją podpisał. 

  • Dzisiaj sytuacja jest taka, że mamy przed sobą matury, wszystko wskazuje na to, że przebiegną one bez zakłóceń. Mamy jednak jeden problem – zaznaczył starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

W większości szkół klasyfikacje odbywały się już w piątek. Nie przeprowadziła ich tylko jedna szkoła – kołobrzeski Zespół Szkół Morskich. W konsekwencji dyrekcja szkoły musi oczekiwać na publikację w Dzienniku Ustaw rządowej  specustawy. Od terminu jej publikacji zależy los maturzystów tej szkoły.

  • Aby móc z niej skorzystać, ustawa musi się ukazać w Dzienniku Ustaw. Na tę chwilę jej nie ma. Jeśli ukaże się dziś, klasyfikacji może dyrektor dokonać jutro. Rada Pedagogiczna się zebrała, ale nie miała mocy prawnej, bo nie została przeprowadzona klasyfikacja. Czekamy na opublikowanie ustawy – mówiła Helena Rudzis – Gruchała, członek Zarządu Powiatu.

Póki co, 506 uczniów jest gotowych do przystąpienia do matury, która rozpoczyna się już 6 maja. 104 uczniów z ZSM jeszcze tej stuprocentowej pewności nie ma.

Więcej w materiale wideo: