Kołobrzeg z rodzinnych fotografii: (od)budowa ulicy Dubois

Ulica Dubois w Kołobrzegu – jedna z najstarszych ulic miasta Kołobrzeg. Jej łukowaty charakter może wskazywać, iż prowadziła ona wzdłuż dawnych murów obronnych. Jedynym zachowanym z czasów średniowiecza zabytkiem jest Baszta Lontowa –  obiekt będący częścią systemu obronnego miasta.

Średniowieczny układ Starówki w Kołobrzegu zachował się od XIII w.  Granice Starego Miasta w przybliżeniu określają dzisiejsze ulice: Kamienna, Dubois, Wąska i Rzeczna.
Podczas działań wojennych w 1945 roku Kołobrzeg został doszczętnie zniszczony, 95% zabudowy obrócono w ruinę. Zniszczeń dopełniły działania Armii Czerwonej. Wojna nie oszczędziła również ulicy Dubois. W czasie walk o miasto w 1945 roku zabudowa ulicy Dubois została prawie całkowicie zniszczona, ocalało zaledwie kilka domów. W latach 60. dwudziestego wieku jedna z pierzei została odbudowana w stylu historycznym nawiązującym do przedwojennej zabudowy Kołobrzegu. Po drugiej stronie ulicy urządzono natomiast park miejski. W miejscu styku z ulicą Armii Krajowej stała niegdyś Brama zwana Portową.

Przedstawiamy Państwu zdjęcia z czasów, gdy właśnie “to” się działo. (Od)budowa ulicy Dubois. (6 zdjęć):

Źródła : (http://klimatycznykolobrzeg.pl/33), Wikipedia