Praca zamiast długu za mieszkanie – nowy projekt społeczny w Kołobrzegu

Zastępca Prezydenta ds. gospodarczych Monika Foremna – Pilarska zdała relację na temat działań zmierzających do wprowadzenia programu – Praca zamiast długu za mieszkania socjalne i komunalne. Wysokość zadłużenia to prawie 8 milionów złotych w skali całego miasta. W zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie z miejskimi jednostkami, które mogłyby brać udział w tym projekcie.

  • Jest możliwe, by program ten zafunkcjonował na tyle dobrze, by osoby zadłużone mogły wyjść ze spirali zadłużenia – mówiła dziś Monika Foremna – Pilarska. – Jesteśmy na etapie zbierania potencjalnych zgłoszeń i ofert od spółek miejskich lub jednostek,  które będą mogły pracę zaoferować.

Projekt odpracowania zadłużenia ma ruszyć od września. Z formalnego punktu widzenia praca zamiast długu to zamiana zobowiązania na świadczenie rzeczowe. Cała wypracowana wartość będzie zmniejszała dług osoby, która będzie korzystać z tego programu. Obecnie jest przygotowywana ulotka i regulamin. Urząd Miasta zbiera także zgłoszenia od osób, które mogłyby być wstępnie zainteresowane udziałem w programie.