Kołobrzeg otwiera ogólnopolski festiwal odkrywców historii

W dniu dzisiejszym, tj. w sobotę, 30 marca,  rozpoczął się  I Festiwal Historyczny pn. Tajemnice Trzech Stuleci. Konferencja  w zespole pałacowym w Czerniejewie pod Gnieznem jest pierwszym w tej części Polski spotkaniem, na które przybyły największe autorytety zajmujące się badaniami i odkryciami historycznymi na terenie kraju. Organizatorem tego ważnego wydarzenia kulturalnego jest Fundacja Historyczna “Przywracamy Pamięć”. 

Organizatorzy w ten sposób zapowiadają sam

Festiwal:

“W I Festiwalu Historycznym Tajemnice Trzech Stuleci swoje prelekcje wygłosi 18 osób: historycy i publicyści, eksploratorzy i dziennikarze, dokumentaliści i pasjonaci, regionaliści i pisarze, niezależni badacze i nauczyciele akademiccy. Do pałacu w Czerniejewie przyjadą wybitni specjaliści w swoich dziedzinach ze wszystkich stron naszego kraju! W czasie Festiwalu nie zabraknie historii związanych z czasami napoleońskimi, Powstaniem Listopadowym, II wojną światową, tajemnicami Zamku Książ i Zamku Czocha, katastrofami morskimi czy wybitnymi polskimi dowódcami, sekretami kolei i Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, skarbami ukrytymi na Dolnym Śląsku czy nieznanymi wydarzeniami dawnych Prus Wschodnich, zagadkami lotniczymi czy sekretami ziemiaństwa XIX i początków XX wieku”.

W tej wyjątkowej gratce przygotowanej dla ponad tysiąca zainteresowanych historycznymi  tajemnicami osób, które przybyły na Festiwal, jest również dwóch reprezentantów Pomorza Zachodniego: Jan Nowicki i Robert Maziarz. Pierwszy z nich wystąpi jutro z referatem pt. „Zaginione eksponaty niemieckiej kolekcji lotniczej z Berlina”. Reprezentujący nasze miasto założyciel Muzeum Kołobrzeskiego ”Patria Colbergiensis” poproszony został o wygłoszenie prelekcji inaugurującej Festiwal: „Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej”. W ten sposób Robert promuje Kołobrzeg poprzez odkrytą przez jego muzeum Kołobrzeg – Reduta Sułkowskiego.

Organizatorzy tak prezentują

postać kołobrzeżanina:

“Robert Maziarz – założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu, odkrywca miejsca stacjonowania żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej w 1807 r. – Reduty Sułkowskiego oraz ostatniej aproszy, jak również stanowisk archeologicznych kultury łużyckiej, pomorskiej i wielbarskiej. Autor wielu artykułów na łamach „Gazety Kołobrzeskiej” oraz „Odkrywcy”. Prowadzący program radiowy „Historia zaklęta w przedmiotach”, reżyser. Współautor książki „Polacy i Włosi pod Kołobrzegiem w 1807 roku”. Inicjator i twórca pomników ukazujących chwałę oręża polskiego i włoskiego pod Kołobrzegiem. Robert wygłosi niezwykły wykład pt. „Gnieźnianie pod Kołobrzegiem, czyli tajemnice Legii Poznańskiej”! Opowieść będzie poparta relacją z poszukiwań, kwerendą oraz georeferencjami związanymi z odnalezieniem nieznanej reduty po żołnierzach Księcia generała Antoniego Pawła Sułkowskiego, który udał się z zamku w Rydzynie do Gniezna, by stworzyć tam 1. Pułk Piechoty Legii dowodzonej przez Jana H. Dąbrowskiego. Wyruszył na Pomorze aby po walkach o Gniew, Tczew i Gdańsk oblegać Kołobrzeg. Odnalezienie w lesie pod nadbałtyckim miastem nieznanego założenia po Polakach skutkowało powstaniem utworu „Sułkowski pod Kołobrzegiem”.

Patronat nad Festiwalem przyjęli m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Gniezna, Starosta Gnieźnieński i Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Na konferencji pojawiły się media ogólnopolskie i lokalne m.in. TVP Historia, TVP Poznań, TV Gniezno, Radio Poznań, Głos Wielkopolski, miesięcznik “Odkrywca” i wielu innych przedstawicieli stacji telewizyjnych, radiowych i prasy. Za ich pośrednictwem

setki tysięcy odbiorców usłyszy o Kołobrzegu
  • Jedno z zadań, które przed sobą postawiliśmy jest promocja Kołobrzegu poprzez jego niesamowitą historię. Chcemy zwiększyć ilość turystów odwiedzających nasze miasto, odkrywając przed szeroką publicznością na terenie kraju i zagranicy ważny jego walor – historię. Już dzisiaj, podczas pierwszego dnia festiwalu, po mojej prelekcji, otrzymujemy od setek obecnych tu pasjonatów zapowiedzi przyjazdu do naszego miasta. Wraz ze mną do Czerniejewa zaproszona została również Ewa Wendland – Dyrektor naszego muzeum z ratusza. Wspiera mnie w promocji Kołobrzegu-mówi Robert Maziarz.

Przypomnijmy: już od dłuższego czasu kołobrzeski pasjonat, poświęcając własne środki finansowe podczas swoich poszukiwań, stara się o oficjalne nadanie nazwy odkrytej przez siebie Reducie i spotyka się w tej kwestii z

oporem kołobrzeskich radnych

a także byłego prezydenta miasta. Wszystko przez to, że przez jednego pracownika Muzeum Oręża Polskiego została wydana negatywna opinia.

  • Nasze działania na rzecz promocji miasta wykonujemy z własnych środków finansowych. Pewnie nie wpisujemy się w politykę miasta i powiatu kołobrzeskiego w tym zakresie. Niemniej  uczestnicy i goście Festiwalu Historycznego w Czerniejewie zgodnie twierdzą, że brak woli włodarzy Kołobrzegu, by wesprzeć inicjatywę nadania nazwy „Reduta Sułkowskiego” odkrytemu dziełu ziemnemu po Wielkopolanach pod Kołobrzegiem jest SKANDALEM. Coś, co już od dłuższego czasu służy promocji miasta poza jego granicami, jest zamiatane przez kołobrzeskich radnych pod przysłowiowy „dywan”, tylko dlatego że nie podoba się to pracownikowi Muzeum Oręża Polskiego – Robertowi Dziembie. Żyję nadzieją, iż nadejdzie w ukochanym przeze mnie mieście czas, gdy ważne na skalę ogólnopolską kołobrzeskie odkrycia będą mogły zaistnieć oficjalnie stanowiąc istotne punkty na mapie turystyki historycznej Polski. Mam nadzieję, że w końcu do radnych miejskich zaczną trafiać bardziej opinie naukowców i badaczy  niż właściciela portalu miastokolobrzeg, który jest równocześnie pracownikiem MOP… Mam nadzieję, że organ prowadzący Muzeum Oręża Polskiego zrozumie, iż pracownik podległej mu instytucji działa na szkodę ukazywania chwały polskiego oręża. Tak więc wbrew radnym, wprowadzanym w błąd  przez pracownika instytucji podległej kołobrzeskiemu starostwu – za pośrednictwem zwanej przez nas  „Reduty Sułkowskiego” – promujemy Kołobrzeg. Zwycięzcą jest historia!

-dodaje tradycyjnie R. Maziarz.
 

Link do materiału o Festiwalu, zrealizowany przez TV Gniezno: tutaj.