Kołobrzeska bitwa za pięć dwunasta (foto, wideo)

„Bez wątpienia mamy do czynienia z kołobrzeskim fenomenem. To będzie jedna z największych inscenizacji batalistycznych w 2019 r. w Polsce. Lista uczestników zamknęła się w 250 osobach z całego kraju” – powiedział podczas zorganizowanej w poniedziałkowe południe konferencji prasowej, dotyczącej widowiska p.t.: „Bój o Kołobrzeg” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego. Przygotowania do wydarzenia zaplanowanego na niedzielę, 17 marca wkroczyły właśnie w decydującą fazę.

Spotkanie z dziennikarzami dotyczyło całości obchodów 74. rocznicy zakończenia walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z Bałtykiem. Przebieg uroczystości przedstawili starosta kołobrzeski, Tomasz Tamborski oraz pełnomocnik starosty i prezydenta miasta ds. kombatantów, Zbigniew Bejger. Prezes kołobrzeskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, Antoni Szarmach przypomniał też o organizowanej zawsze w dniu rocznicy zakończenia walk od kilkunastu lat ceremonii ślubowania Jungów – młodzieży LMiR, która odbędzie się w poniedziałek 18 marca. Tego dnia MOP zrealizuje również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyć będą rekonstruktorzy w mundurach 1. Armii Wojska Polskiego. Z kolei, jak zaznaczył kolejny uczestnik konferencji, dyrektor zachodniopomorskiego PolRegio Andrzej Chańko, tego samego dnia o godz. 9.53 z kołobrzeskiego dworca odjedzie skład „Ewelina Nowak” – efekt przeprowadzonego w ubiegłym roku konkursu Regio-Bohater.

Ważnym punktem konferencji stał się zabytkowy sprzęt wojskowy przewidziany do inscenizacji.

  • Na rekonstrukcyjnym polu bitwy, tak samo jak w 1945 r., królować będzie artyleria. W widowisku wezmą udział 3 oryginalne działa, których wykorzystanie w Kołobrzegu mamy potwierdzone źródłowo: armata 45 mm wz. 1942, przeciwpancerna ZiS-3 oraz haubica 122 wz. 1938. Tę ostatnią broń w rekonstrukcji zobaczymy po raz pierwszy – zaznacza Aleksander Ostasz.

Kolejnym unikatem będzie przeciwlotnicza armata automatyczna 20 mm Oerlikon Flak 29, najnowszy nabytek MOP. Wyprodukowane w 1943 r. działo przyjechało do Kołobrzegu ze Szczecina, uratowane przed złomowaniem przez płk. Roberta Krystowskiego. Co najmniej 2 szt. tego rodzaju broni wykorzystywała podczas bitwy marynarka wojenna III Rzeszy.

Widowisko historyczne „Bój o Kołobrzeg”odbędzie się 17 marca 2019 r. (niedziela) o godz. 11.00. Polem bitwy stanie się plaża przy molo, przed Sanatorium Uzdrowiskowym „Bałtyk”. Wstęp na inscenizację jest bezpłatny.

(fot. MOP Kołobrzeg) 

Zapis konferencji tutaj: