Kołobrzeżanin jedzie do San Francisco – wygrał konkurs Google Code-in.

W czwartek 28 lutego 2019 roku Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski spotkał się z Łukaszem Ameljan – uczniem klasy II Technikum Zawodowego Nr 2, kształcącego w zawodzie technik informatyk, w Zespołu Szkół Nr 1 im. H. Sienkiewicza, który znalazł się wśród zwycięzców ogólnoświatowego konkursu Google Code-in.

Łukasz Ameljan od wielu lat rozwija swoje pasje programistyczne i interesuje się tworzeniem aplikacji mobilnych oraz internetowych. Od października do grudnia 2018 roku brał udział w ogólnoświatowym konkursie Google Code-in, który polegał na pracy z organizacją typu Open Source. 7 stycznia 2019 roku firma Google ogłosiła zwycięzców tegorocznych zmagań. Na 3124 studentów z 77 krajów nasz uczeń znalazł się w grupie 52 zwycięzców. Łukasz rozwiązał 29 zadań dla organizacji Catrobat, które polegały na:

  • pisaniu programów wraz z wprowadzaniem zmian do kodu źródłowego,
  • tworzeniu i edytowaniu dokumentacji technicznej,
  • rozwiązywaniu problemów społecznych poprzez prowadzone badania,
  • sprawdzeniu, czy kod źródłowy jest dobrej jakości,
  • tworzeniu interfejsów graficznych służących do interakcji z użytkownikami.

Nagrodą w konkursie jest m.in. wyjazd do siedziby firmy w Mountain View, gdzie zwycięzcy uczestniczą w uroczystości rozdania nagród, mają możliwość porozmawiania z pracownikami firmy oraz zwiedzają San Francisco.

Dzisiaj w gabinecie Starosty, Łukasz otrzymał gratulacje oraz upominki. Zapis transmisji tego spotkania można obejrzeć tutaj: