Kołobrzeskie Koniki: Łukasz Gładysiak i Wanda Przybylska

W sobotę, 23 lutego 2019r., po raz kolejny odbyło się rozdanie nagród “Kołobrzeskiego Konika”, przyznawane zwyczajowo za rok miniony. Nagrody od kapituły dziennikarskiej trafiły w ręce dr Łukasza Gładysiaka, natomiast od Prezydenta Miasta do sybiraczki Wandy Przybylskiej. 

W imieniu dziennikarzy nominowanych przedstawiła Paulina Żupaniec – Łochocka.  Byli to: Wolontariusze Wigilii dla Samotnych – grupa mieszkańców, która po raz pierwszy w 2015 roku od podstaw przygotowała i zaprosiła osoby samotne na wigilijną wieczerzę. Wigilia dla samotnych z biegiem lat stała się miejską wigilią. W tym roku wolontariusze po raz pierwszy przygotują największe w Kołobrzegu śniadanie wielkanocne. Koordynatorem akcji jest Kamil Barwinek.  Łukasz Gładysiak – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik Muzeum Oręża Polskiego zajmujący się szeroko rozumianą edukacją, przewodniczący Rady Muzeum, autor wielu książek i setek publikacji, w których pisze o znanych wątkach dziejów Kołobrzegu i regionu. Miłośnik militariów, rekonstruktor, właściciel „Studia Historycznego Huzar”, współorganizator widowisk m.in. Boju o Kołobrzeg.
I ostatni nominowany: Jacek Kawałek –  nauczyciel przedmiotów informatycznych w ZS im. Henryka Sienkiewicza, organizator ogólnopolskiej konferencji dla nauczycieli “Od Becika Każdy Klika”, pomysłodawca tworzenia projektów 3D naszego miasta. Makiety „Kanonierka” i„Kołobrzeg XV wiek”, wykonane w wydruku 3D przez uczniów pod jego nadzorem możemy oglądać w Muzeum Oręża Polskiego.

Dziennikarze w składzie (alfabetycznie): Żaneta Czerwińska – Niezależne Media, Kamil Graboń – e-kg.pl, Szymon Jarzembowski – także.pl, Krzysztof Klinkosz – Radio Koszalin, Monika Makoś – okkolobrzeg.pl, Iwona Marciniak – Głos Koszaliński, Przemysław Polanin – Gazeta Kołobrzeska, Piotr Rybczyński – Radio Kołobrzeg, Artur Sempruch – miastokolobrzeg.pl, Przemysław Weprzędz – Kurier Szczeciński oraz Paulina Żupaniec-Łochocka – Telewizja Kablowa Kołobrzeg zadecydowali, że Konika otrzymuje Łukasz Gładysiak.

Kapituła tak uzasadniła swój werdykt:

  • Jest gadułą, pięknie śpiewa, lubi dobrą kuchnię, kocha zwierzęta, to człowiek pełen pasji, ambicji, i charakteru, doceniamy go też za poczucie humoru. Jest rodowitym poznaniakiem, którego w nasze strony przygnała miłość; Skończył historię na UAM-e w Poznaniu, i tu się doktoryzował, specjalizuje się w historii wojskowości; w MOP pełni funkcję pracownika merytorycznego, zajmującego się przede wszystkim szeroko rozumianą edukacją. I robi to z niezwykłą pasją, co jest szczególnie doceniane przez dzieci i młodzież; od grudnia jest przewodniczącym Rady Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu; założył studio historyczne Huzar, które nawiązało stałą współpracę z kilkunastoma grupami rekonstrukcji historycznej w Polsce, właścicielami zabytkowych pojazdów oraz placówkami muzealnymi i kolekcjonerami prywatnymi. Jest szalonym rekonstruktorem i może dziwnie to zabrzmi, lubi się przebierać, oczywiście w stroje z epoki, mundury. Między innymi marcowe rekonstrukcje na plaży centralnej – Bój o Kołobrzeg – nie odbyłyby się bez jego udziału i zaangażowania. To właśnie on był narratorem tych widowisk;  jego zainteresowania badawcze dotyczą przede wszystkim dziejów militarnych XX wieku oraz historii Pomorza Środkowego. Jest autorem ponad 500 artykułów o tematyce historycznej oraz autorem lub współautorem kilku publikacji książkowych; historia, jest dla niego tak ważna, że w jego przypadku powiedzenie my house is my castle – mój dom jest moją twierdzą, można traktować dosłownie. Wie o tym najlepiej jego żona Weronika, której zdarzało się czynić w mieszkaniu miejsce nie na nową kanapę, a na uratowane przed zniszczeniem betonowe słupki forteczne, czy 20 – litrowe, niemieckie kanistry, oczywiście z czasów II wojny światowej.

Do prezydenckiej nagrody nominowanych było 6 osób.

1. Kamil Barwinek nominowany przez Stowarzyszenie Kołobrzeg Nowej Szansy i Fundację Wolne Miejsce za niesienie bezinteresownej pomocy mieszkańcom Kołobrzegu oraz organizację wolontariatu. Od 2015 roku współorganizator i koordynator Wigilii dla Samotnych skupiającej blisko 500 osób. Od 2017 roku szef sztabu WOSP. Działacz społeczny, zaangażowany uczestnik wielu imprez o charakterze charytatywnym.
2. Marek Padjas nominowany przez Ligę Morską i Rzeczną oddział Kołobrzeg za aktywność w działalności na rzecz Polski Morskiej, w ramach stowarzyszenia Liga Morska i Rzeczna, w której od 18 lat pełni funkcję wiceprezesa oddziału. Organizator rejsów z młodzieżą, współorganizator żeglarskich wypraw z Kołobrzegu do Barth łodziami żaglowo-wiosłowymi typu Dezet, zlotów jungów oraz ślubowań młodzieży z Bałtykiem podczas uroczystości rocznicowych walk o Kołobrzeg.
3. Wanda Przybylska nominowana przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców za poświęcenie się sprawom społecznym i sybirakom. Przyczyniła się do powstania i upowszechnienia wielu symboli sybirackich, m.in. ściana Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu, ulica Sybiraków, Wagon Pamięci przy Muzeum Oręża Polskiego itp. Jej głos o dramatycznych losach zesłańców, zwłaszcza dzieci, jest słyszany w Kołobrzegu od wielu lat.
4. Janusz Lubiński nominowany przez Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno – Uzdrowiskowe za upowszechnianie i organizowanie turystyki campingowej i caravaningowej. Prowadzony od lat Camping „Baltic” w Kołobrzegu pod Jego kierownictwem zyskał uznanie największych europejskich organizacji caravaningowych, niemieckiej ADAC czy holenderskiej ACSI. Camping Baltic. W roku 2018 po raz 10-ty z rzędu Camping zyskał tytuł „Mister Camping 2018” przyznawany przez Polską Federację Campingu i Caravaningu
5. Witold Łukawski nominowany przez Witolda Ożgę wraz z grupą mieszkańców za pełnienie wielu funkcji społecznych działając na rzecz lokalnej społeczności. To między innymi dzięki jego staraniom Kołobrzeg widnieje na kolekcjonerskiej mapie Polski, a dzięki działalności społecznej propagowana jest kultura i sport naszego miasta. Współzałożyciel i kierownik I ligowej drużyny koszykówki kobiet w Kołobrzegu, organizator mistrzostw Kołobrzegu w bilardzie – memoriał Mariusza Kozłowskiego.
6. Ryszard Kaliciński nominowany przez Stowarzyszenie „Bieg Zaślubin” za organizowanie działalności lekkoatletycznej na terenie miasta w Międzyszkolnym Klubie Sportowym SZTORM Inicjator i współorganizator Biegu Zaślubin dla młodzieży i dla dorosłych. Międzynarodowy Bieg Zaślubin jest znany w kraju i za granicą o czym świadczy ilość zawodników biorących w nim udział. Koordynator Parkrun Polska, w którym integruje środowisko kołobrzeżan i zachęca do porannego biegania.

Decyzją Prezydent Miasta statuetką Konika nagrodzona została Wanda Przybylska. Laureatka nie kryła wzruszenia i zapewniła, że nie przestanie działać dalej.

Galę prowadził Szymon Hołownia. Na koniec z krótkim repertuarem wystąpiła Monika Brodka.

 

Fot. Szymon Jarzembowski (także.pl) 

Transmisja z gali: