Orzeł bez korony oraz sierp i młot na kołobrzeskiej latarni – do likwidacji?

Instytut Pamięci Narodowej nieustannie wprowadza w życie zapisy ustawy dekomunizacyjnej. Nadgorliwi urzędnicy czasem popadają w taką skrajność, iż wydaje się, że chcieliby usunąć nawet Pomnik Zaślubin – temat ten zresztą już się przewinął w nadmorskim kurorcie (zobacz: Wojewoda goni w piętkę. Czas na likwidację Pomnika Zaślubin?). Teraz absurd urzędniczy sięga… latarni morskiej. Przeszkadza sierp i młot oraz brak orła w koronie i nie jest ważne, że ustawa wyklucza budowle wpisane w rejestr zabytków.  

Podczas dzisiejszego posiedzenia zespołu ds. opieki nad zabytkami przy Prezydencie Miasta Kołobrzeg poruszony został temat latarni morskiej, a  konkretnie: orła, który nie ma korony oraz sierp i młot umieszczony na latarni.  Przypomnijmy, że kołobrzeski magistrat zwrócił się o opinię do IPN -u w sprawie tych symboli. Odpowiedź była jednoznaczna: IPN zarekomendował ich usunięcie. Dodatkowo do tych sowieckich elementów metaloplastyki nawiązują różne „donosy” wysyłane do Urzędu Miasta, ale i do innych mediów jak np. na Kontakt24 w telewizji TVN24:

  • Dzień dobry, zainspirowany materiałem w faktach z 13.09 o planach usunięcia pomnika Dwóch Nagich Mieczy z Wału Pomorskiego, chciałem zapytać co IPN zrobiło w sprawie symboli komunistycznych nadal wiszących na latarni morskiej w Kołobrzegu… tam zdaje się czas zatrzymał się dawno temu… sierp i młot, „pepesza” i radziecki hełm mają się dobrze… Orzeł Biały nadal szuka swojej korony… a wszystko to codziennie jest obserwowane przez znaczącą rzeszę turystów. Pozdrowienia dla IPN. (zobacz tutaj)

Podobnie o likwidacji tych elementów dzisiaj mówiła miejski konserwator zabytków przypominając zalecenia IPN.  Zespół jednak przypomniał, że latarnia jest wpisana w rejestr zabytków, a takich ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje. Karol Królikowski, naczelnik Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta zaproponował, aby przed latarnią stanęła tablica informująca o zabytku, przedstawiająca jego historię. Na tym teoretycznie temat symboli na latarni morskiej zakończono, zważywszy jednak na zdecydowaną postawę miejskiej konserwator, mało kto może być pewien, że temat został całkowicie zamknięty.