PE 2019: Hoc i Liberadzki w regionie zachodniopomorskim.

Ledwo ochłonęliśmy po kampanii samorządowej, a już nastał gorący czas w ugrupowaniach politycznych, gdyż zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wczoraj swoją pełną listę kandydatów przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość. Znamy również kandydatów z SLD.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w krajach członkowskich odbędą się w dniach 23-26 maja 2019r. Przypomnijmy: wyborach do PE jest tak, że zwyczajowo głosowanie rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie głosuje się w czwartek, a kończy w niedzielę, kiedy to głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich. Stąd w Polsce zagłosujemy w ostatnim dniu, tj. niedzielę, 26 maja. W związku z planowanym na marzec wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, Polska otrzyma jeden dodatkowy mandat i tym samym w wyborach wybierzemy 52 posłów z naszego kraju.
Przypomnijmy, że w Parlamencie Europejskim w kadencji 2014-2019 zasiada 751 posłów. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE zostanie wybranych 705 europosłów.

Jako pierwsza swoich kandydatów do tegorocznych wyborów przedstawiła partia Prawo i Sprawiedliwość. Nie ma zaskoczenia: podobnie jak w 2014, tak i w tym roku, z pozycji nr 2 startować będzie w naszym okręgu kołobrzeski lekarz Czesław Hoc. „Jedynką” jest Joachim Brudziński. Z pozostałych okręgów startują m.in. Anna Fotyga, Karol Karski, Krzysztof Jurgiel, Jacek Saryusz- Wolski (przed Ryszardem Czarneckim), Adam Bielan, Beata Mazurek, Beata Szydło, Anna Zalewska, Beata Kempa.

 

PiS ponadto ustaliło, że szefem kampanii europarlamentarnej będzie eurodeputowany Tomasz Poręba.

Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Obywatelskiej skomentował tę listę jako „ucieczka słabych ministrów premiera Morawieckiego”:

W Koalicji Obywatelskiej również trwają przygotowania. Na szerokiej liście Koalicji Europejskiej znajdą się kandydaci z wielu ugrupowań, w tym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, które uchwaliło przystąpienie do KE podczas sobotniej (12.02) konwencji.

SLD jako swoich kandydatów wystawia m.in. trzech byłych premierów: Włodzimierza Cimoszewicza, Leszka Millera i Marka Belkę. Z regionu zachodniopomorskiego kandydatem SLD będzie profesor Bogusław Liberadzki.

W innych ugrupowaniach tworzących Koalicję Europejską trwają przygotowania. Choć jeszcze nic nie jest oficjalnie przygotowane, można jednak powiedzieć, że szykują się niespodzianki. O tym jednak w późniejszym czasie.