Chcą zbudować pomnik pamięci “akcji antypolskiej” NKWD

W Kołobrzegu powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika “Ofiar Operacji Antypolskiej NKWD 1937-1938 i Zagłady Nadberezyńców”. Jak informuje na portalu społecznościowym Krzysztof Nowacki – prezes stowarzyszenia, będzie to pierwszy pomnik w Polsce upamiętniający te tragiczne wydarzenia. Pomnik miałby stanąć w okolicy Lapidarium Żydowskiego.  

Inicjatorzy budowy tego pomnika zwracają uwagę, że w tym roku obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę powołania w 1928 roku Związku Sybiraków, trzydziestą rocznicę jego reaktywowania w 1989 r, jak również osiemdziesiątą rocznicę zakończenia w 1938 roku “akcji antypolskiej” NKWD.

  • Będzie to pierwszy pomnik w Polsce upamiętniający te Ofiary. Pomnik jest oddaniem hołdu zapomnianym przez naszą historię tysiącom polskich Ofiar krwawej represji „operacji antypolskiej” przeprowadzonej przez NKWD na terenie ZSRR w latach 1937-1938

– informują inicjatorzy budowy pomnika na swojej stronie internetowej.  Dodają również, że pomnik swoją symboliką przedstawia kata (enkawudzistę) i ofiarę,która ginęła zabita strzałem w tył głowy. Egzekucja odbywała się najczęściej pod murem, tak zginęło około 200 tys. Polaków – głównie mężczyzn. Po 123 latach niewoli rosyjskiej pełni nadziei na powrót do Ojczyzny, zostali bestialsko zamordowani – pęknięcie muru jest tego symbolem.

Budowa pomnika miałaby zostać sfinansowana między innymi poprzez pozyskiwanie środków pieniężnych z wpłat na konto bankowe, od sponsorów, darczyńców i pozyskiwanie dotacji.

Stowarzyszenie tworzą: Krzysztof Nowacki –  Prezes Zarządu, Alina Jelińska – Courtioux – wiceprezes, a także: Ewa Brodzińska – Nowacka, Marzenna Jagiełło, Janusz Jeliński, Mirosław Łojek, Maria Jelińska, Irena Wielgus – Łojek, Wanda Przybylska. Projekt i wykonanie pomnika ma być dziełem Romualda Wiśniewskiego. 
Przewidywany termin odsłonięcia to 11 sierpnia bieżącego roku.

Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia, którą znajdziecie tutaj.