W piątek i sobotę żałoba narodowa – co ze studniówkami?

Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił dzień pogrzebu tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza dniem żałoby narodowej. Pogrzeb przypada w sobotę, 19 stycznia. Jednak studniówka „Kopernika” formalnie odbędzie się już po dniu żałoby narodowej. Tak wynika z postanowienia Prezydenta RP, a jedyną szkołą, która ma bal w czasie żałoby narodowej, jest szkoła  z Gościna…

Kołobrzeski „Kopernik” jako jedyny w tym dniu ma swój tak ważny dla maturzystów bal. Jednak formalnie odbędzie się on po zakończeniu żałoby narodowej, gdyż  jak informuje Kancelaria RP, żałoba narodowa obowiązuje od piątku, od godz. 17.00, czyli od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny Prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00.  A studniówka „Kopernika” odbywa się właśnie o godz. 19.00. Formalnie to szkoła z Gościna ma studniówkę w dniu żałoby narodowej, gdyż oni swój tak ważny bal mają w piątek wieczorem.

Jednak w dzień żałoby narodowej nie wszystkie imprezy muszą być odwołane. Odwoływane są imprezy masowe, koncerty, mecze sportowe – wszelkie imprezy o charakterze rozrywkowym. Ograniczona jest również emisja reklam w stacjach telewizyjnych. Istnieje również swego rodzaju niepisany zwyczaj, nakazujący powściągliwość w rozrywkach.

Jak mówi Józef Skorupiński, dyrektor I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, decyzja o tym, że studniówka się odbędzie, podjęta została po rozmowie z rodzicami, a także między innymi dlatego, że wolne terminy można znaleźć dopiero w lutym.

  • Wprowadzimy pewien element zadumy, podkreślimy wagę tego dnia, jednak sama studniówka jako taka się odbędzie – powiedział dyrektor.

W Kołobrzegu wiele klubów odwołała dyskoteki i wieczory przewidziane w związku ze zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka. To jednak, o ile nie jest przewidziane w rozporządzeniu dotyczącym żałoby narodowej i nie ma charakteru imprezy masowej, pozostaje jedynie decyzją organizatora.

 Oficjalna informacja Prezydenta RP: tutaj