“Karta Mieszkańca” wchodzi w fazę wdrażania

Prezydent miasta Anna Mieczkowska poinformowała, że rozpoczęła się już procedura wdrażania programu pn. „Kołobrzeska Karta Mieszkańca”. Jeśli kwota zarezerwowana w budżecie na ten rok zostanie przyjęta na piątkowej sesji Rady Miasta, to na następnym posiedzeniu będą gotowe już uchwały dotyczące udogodnień dla mieszkańców.

  • Pomysł, by zaproponować Kołobrzeżanom benefity wynikające z mieszkania w Kołobrzegu zyskał akceptację. W budżecie miasta zapewniono kwotę jednego miliona złotych i nie sądzę, by ta kwota uległa zmianie podczas piątkowej sesji – mówiła dziś prezydent miasta Anna Mieczkowska i jak dodała, będzie to pierwszy krok w drodze do realizacji tego programu.

Bez uchwalenia budżetu i zaplanowania kwoty na jego realizację nie można było rozpocząć wcześniej procedury jego wdrażania. Drugim krokiem będzie przedłożenie na kolejnej sesji – prawdopodobnie w lutym br. – projektów uchwał wprowadzających Kartę. Jeśli radni podejmą tą uchwałę, już w maju mógłby rozpocząć się nabór wniosków. Sama Karta mogłaby być wydawana jeszcze przed wakacjami. Oprócz plastikowej wersji będzie również dostępna w formie aplikacji na telefon komórkowy.

Projekty, które mogą od razu znaleźć się na Karcie to sztandarowe punkty z programu wyborczego obecnej prezydent, a jest to m.in.: kołobrzeskie becikowe, bezpłatna Komunikacja Miejska dla seniorów po 60 roku życia, zerowa opłata za przedszkole, stypendia dla uzdolnionej artystycznie młodzieży, wakacyjna opieka dla dzieci, preferencyjny dostęp do Regionalnego Centrum Kultury, miejsca parkingowe dla Kołobrzeżan, a także finansowanie zabiegów rehabilitacyjnych po 60 roku życia. Ten ostatni punkt musi zostać poprzedzony napisaniem programu zdrowotnego – dopiero ten dokument umożliwi dalsze kroki w tej sprawie.

To  nie wyczerpuje listy programów, które znajdą się na Karcie Mieszkańca. Kolejne będą wprowadzane w dalszej perspektywie budżetowej. Przypomnijmy, że Karta Mieszkańca będzie dostępna dla osób rozliczających się z podatku dochodowego w mieście Kołobrzeg. Osoby niepracujące będą mogły przedstawić np. zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Powiatowego Urzędu Pracy. Karta nie będzie tylko dla dorosłych – skorzystają z niej młodsi mieszkańcy naszego miasta, gdyż dla nich również przygotowywane są różne propozycje.