Budżet porozumienia, choć kilku rzeczy żal

Już podczas najbliższej sesji Rady Miasta będzie podjęta uchwała budżet miasta na rok 2019. W opinii Prezydent Miasta Anny Mieczkowskiej wszystkie zmiany w przygotowanym w poprzedniej kadencji dokumencie są efektem pracy wszystkich klubów, a budżet śmiało można określić jako „budżet porozumienia”.

Jak mówi Prezydent miasta, spotkania z przedstawicielami wszystkich klubów były częste i długie, a w efekcie udało się wypracować wspólne wnioski.

  • Budżet stworzony został z myślą o wszystkich mieszkańcach. Ważne jest, by mieć miejsca na parkingi, będę chciała wzbogacić place zabaw o przyrządy dla dzieci niepełnosprawnych. Nie będzie żadnych osobnych placów zabaw dla dzieci niepełnosprawnych, integracja polega na tym, by być razem – zapewnia prezydent Anna Mieczkowska.

W planach budżetowych jest ujęta również m.in. rewitalizacja alejki w Parku Dąbrowskiego, Park III Dywizji, rozbudowa sali gimnastycznej w SP 5. Poruszone zostały także wątki budżetów osiedlowych, które zostały zwiększone do 100 tysięcy złotych na osiedle, a także budżetu obywatelskiego. Rok 2019 będzie czasem na przygotowanie, przeprowadzenie naboru i głosowania projektów w ramach budżetu obywatelskiego. W roku 2020 nastąpi realizacja projektów wybranych w nadchodzącej edycji.

Prezydent jednak żałuje, że w budżecie miasta nie znalazła się np. rozbudowa Urzędu Miasta:

  • Panuje tu nieprawdopodobna ciasnota. Warunki w jakich pracują urzędnicy, są nie do przyjęcia, jest na przykład sześć osób w jednym pomieszczeniu. Nie ma możliwości spokojnie porozmawiać z petentem. Budynek Urzędu Miasta jest jedną wielką barierą architektoniczną, a przepisy przeciwpożarowe nie pozwalają na zamontowanie windy dla osób niepełnosprawnych – mówiła prezydent miasta.

Sesja Rady Miasta, która ma się zająć budżetem na 2019 rok, rozpocznie się o godz. 9.00 w piątek, 11 stycznia.