I Kołobrzeski Orszak Trzech Króli

Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązującym do pamiętnych słów św. Jana Pawła II, w niedzielę 6 stycznia 2019 roku ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie Orszak Trzech Króli. Motywem przewodnim będzie zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami św. Jana Pawła II, nawołującymi do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w Polsce i do osobistej pracy nad przemianą serc.

Po raz pierwszy w dniu 6 stycznia 2019 r. Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami Kołobrzegu. Głównym organizatorem jest Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Kołobrzegu, która podjęła się realizacji tego zadania, odpowiadając na propozycję Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna. W organizację włączyły się także inne grupy modlitewno – formacyjne działające w Parafii, Siostry Felicjanki, katecheci z kołobrzeskich parafii. Współorganizatorem jest również Miasto Kołobrzeg.
I Kołobrzeski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą św. w Bazylice Mniejszej o g. 11.30, po której – ok. g. 12.30 – będzie formowany przemarsz orszakowy. Wtedy też będą rozdawane korony i śpiewniki z tekstami kolęd. Orszak poprowadzą Trzej Królowie na koniach, symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę, którym odpowiadają trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony. A zatem uczniowie szkół należących do konkatedralnej parafii będą mieli stroje w kolorze czerwonym, szkoły należące do parafii św. Marcina, Miłosierdzia Bożego, św. Michała Archanioła w Podczelu oraz Zespół Szkół Morskich – w kolorze niebieskim, a szkoły należące do parafii św. Wojciecha i Podwyższenia Krzyża – w kolorze zielonym.
Orszak dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to zatrzymanie przy ratuszu miejskim, gdzie odbędzie się scena „Zwiastowania NMP”. Po niej Orszak wyruszy ulicami: Ratuszową, Jana Pawła II, Zwycięzców do Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, gdzie na scenie plenerowej odbędzie się druga scena „Pokłon Trzech Króli”. Tam zakończy się I Kołobrzeski Orszak Trzech Króli.
W związku z powyższym w godzinach od 11.30 do14.00 nastąpią utrudnienia w ruchu drogowym, o których będziemy informować na bieżąco.