Wygrana, porażka, remis i ponad 4 tysiące – wygrał Antoś!

Beach soccer, czyli piłka nożna plażowa, sportem łatwym wcale nie jest.  Jednak potrafi dać wiele zabawy, wiele radości, a do tego, gdy jeszcze jest narzędziem pomocy choremu dziecku – staje się czymś szczególnym.

Kołobrzeska Fundacja „Zwyczajnie żyć” dzięki współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, przy okazji Mistrzostw Polski w piłce nożnej plażowej, zorganizowała trzy mecze towarzyskie na pięknym obiekcie zlokalizowanym na centralnej plaży przy molo. Wszystkie rozgrywki miały jeden cel: pomóc małemu Antosiowi, u którego zdiagnozowano bardzo rzadkie zaburzenie: zespół duplikacji MECP2. To czwarty przypadek w Polsce, występujący wyłącznie u chłopców.

Reprezentacja Fundacji już od końca czerwca gra dla Antosia i zbiera środki na kosztowną terapię, głównie skupioną na turnusach rehabilitacyjnych. Jak wiadomo, nie są one w pełni refundowane, a przysługujący Antosiowi jeden turnus na rok to zdecydowanie za mało. Dzięki współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, a w szczególności z Janem Bednarkiem – wiceprezesem PZPN ds. piłki amatorskiej, Filipem Skowronem – członkiem Komisji ds. piłki nożnej plażowej i futsalu PZPN, a także Julianem Bumbulem – pełnomocnikiem ds. reprezentacyjnych Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej, na pięknym obiekcie PZPN zbudowanym na plaży centralnej udało się zorganizować serię meczów charytatywnych.

Jeden wygrany, jeden przegrany, jeden zremisowany – tak w skrócie można podsumować rozegrane już mecze. W pierwszym z nich, rozegranym w poniedziałek, 6 sierpnia, przeciwnikami Fundacji byli po prostu: Mieszkańcy. Wynik był zachwycający – Fundacja wygrała 6:2. Tradycyjnie mecze fundacji, bez względu na wynik,  zawsze kończą się konkursem rzutów karnych.  Tu również mieszkańcy zostali przez Fundację pokonani 2:0.

Wtorek, 7 sierpnia, nie był już jednak łatwym dniem do ogrania rywali. Pogoda iście tropikalna spowodowała, że gra była wyczerpująca, a palące słońce mimo wieczornej pory było dodatkowym utrudnieniem. Tym razem Fundacja grała przeciwko Sędziom Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej.  Niestety, sędziowie ograli Fundację 4:6, niemniej został ustalony termin rewanżu. Statystyki meczu opracował Tomasz Kwiatkowski, jednocześnie wspaniały komentator  sportowy:

FUNDACJA “ZWYCZAJNIE ŻYĆ” – SĘDZIOWIE ZZPN 4:6

0:1 Tomasz Czarnecki
1:1 Bartosz Czekierda
2:1 Bartosz Czekierda
2:2 Maciej Kułak
2:3 Tomasz Czarnecki
2:4 Tomasz Czarnecki
2:5 Tomasz Czarnecki
3:5 Mariusz Skok
4:5 Mariusz Skok
4:6 Marcin Boratyński

RZUTY KARNE:
0:1 Tomasz Czarnecki
1:1 Ewa Matejak
1:2 Bartłomiej Berdzik
2:2 Bartosz Czekierda
2:2 Marek Jechna (obroniony)
3:2 Krzysztof Barszczewski

SKŁAD FUNDACJI: Grzegorz Korowajczyk, Krzysztof Ciechanowski, Mariusz Skok, Michał Rajkowski, Krzysztof Barszczewski, Ewa Matejak, Robert Małkiewicz, Kamil Barwinek, Bartosz Czekierda.
SKŁAD SĘDZIÓW:
Bartłomiej Berdzik, Tomasz Wilkanowski, Maciej Kułak, Marek Jechna, Marcin Boratyński, Tomasz Czarnecki, Michał Maćkowski

SĘDZIA ZAWODÓW: Jarek Chałupa
REALIZACJA TV: Ziemowit Czerski
KOMENTARZ: Karina Dmyterko, Tomasz Kwiatkowski, Sławomir Jasicki

I trzeci dzień, również w tropikalnych warunkach, ale jednak przy mniej palącym słońcu. Tym razem Fundacja grała przeciwko Akademii Piłkarskiej Kotwica – Kobiety. Również statystyki dzięki Tomkowi Kwiatkowskiemu: FUNDACJA “ZWYCZAJNIE ŻYĆ” – AP KOTWICA (kobiety) 5:5

1:0 Ewa Matejak
1:1 Kornelia Bińczyk
2:1 Krzysztof Ciechanowski
3:1 Krzysztof Barszczewski
3:2 Kornelia Bińczyk
3:3 Kornelia Bińczyk
4:3 Krzysztof Ciechanowski
5:3 Grzegorz Korowajczyk
5:4 Kornelia Bińczyk
5:5 Kornelia Bińczyk

karne 0:1

FUNDACJA: Kamil Graboń, Ewa Matejak, Michał Rajkowski, Grzegorz Korowajczyk, Robert Kaim, Janusz Fajczak, Krzysztof Ciechanowski, Krzysztof Barszczewski
AP KOTWICA: Klaudia Zaklika, Kinga Kosakowska, Kornelia Bińczyk, Monika Wziątek, Oliwia Iwanejko, Martyna Iwanejko

SĘDZIA: Kamil Barwinek

Podczas meczów prowadzone były licytacje i zbiórka do puszek, na podstawie pozwolenia dot. prowadzonych zbiórek publicznych, na rzecz małego Antosia. Karina Dmyterko i Agnieszka Ulman dokładały wszelkich starań, aby zachęcić do wrzucania choćby najmniejszych groszy do puszki. Sławomir Jasicki zachęcał widzów do udziału w rzutach karnych, co spotkało się z dużym powodzeniem. Wolontariusze z UKS Zapasy Kołobrzeg w osobach: Adam Bieńkowski Eliza Brożyna, Kacper i Mikołaj Fir  z Mamą, Sebastian Kostrubiec, Mateusz Rajkowski, Artur Litwin, Sebastian Tomczyk, Mirecki Wojciech i Patryk , Socha Wiktor i Sylwia dzielnie zbierali datki do puszek wśród wypoczywających osób na plaży i zgromadzonej publiczności na trybunach. Łącznie podczas tych trzech dni meczowych uzbierana został kwota  4157,18 zł i 4 eurocenty.

  • Z całego serca mamy komu dziękować za pracę, jaka dokonała się na obiekcie PZPN na plaży centralnej. Przede wszystkim reprezentacjom: Mieszkańców, Sędziów ZZPN i AP Kotwicy – Kobiet za chęć zagrania z nami. Dziękujemy władzom  i decydentom z PZPN za umożliwienie nam przeprowadzenia tych rozgrywek. Dziękujemy ogromnie naszym kochanym wolontariuszom z UKS Zapasy Kołobrzeg, którzy dzielnie chodzili po plaży z puszkami. Sponsorom: Chicken King Family Kołobrzeg i Poradni “Równe Szanse” za to, że nas wspierają. Z całego serca dziękujemy Agnieszce Ulman i Karinie Dmyterko za pracę w “studio mobilnym”, gdzie odbywały się licytacje, sprzedaże mapek i innych gadżetów. Piotrowi Sak za współprace przy nagłośnieniu. Panu Andrzejowi Kargulowi za pomoc podczas tych trzech dni. Sławkowi Jasickiemu i Tomkowi Kwiatkowskiemu za komentarze meczowe.  Z całego serca dziękujemy reprezentacji Fundacji, bez której te mecze nie mogłyby się odbyć. To Wy  trzy dni walczyliście w żarze i piaskach tropików. I udało się!  – mówią przedstawiciele Fundacji.

Najbliższy mecz – już ostatni na plażowym obiekcie PZPN – fundacja rozegra w najbliższą niedzielę. W samo południe zmierzy się z Gwiazdami PZPN i reprezentacją Kołobrzegu. W ekipie PZPN zagra m.in. Paweł Wojtala, Radosław Michalski, Stefan Majewski – byli reprezentanci Polski, w ekipie Fundacji – m.in. Jarosław Chwastek i Rafał Różycki. Również i tutaj wspaniali i zaprawieni już w plażowym boju wolontariusze będą zbierać środki na terapie Antosia. Zapraszamy!

Żaneta Czerwińska 

fot. Sławomir Jasicki – Gazeta Kołobrzeska