Kołobrzeg stolicą europejskiego kina. Już za kilka dni Suspense Film Festival.

Po raz siódmy zapraszamy wszystkich sympatyków kina sensacyjnego na pierwszy w Polsce i jeden z niewielu w Europie Festiwal Kina Gatunkowego. Już od środy, czyli w dniach 4-8 lipca, Kołobrzeg ponownie stanie się stolicą europejskiego kina sensacyjnego. 

Już w środę, 4 lipca, w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury o godz. 13.30 rozpocznie się polska premiera filmu “The benefit of the doubt” (Przywilej wątpliwości”). O godz. 15.30 z cyklu poslkie kino sensacyjne obejrzymy film Patryka Vegi “Kobiety mafii”. Po filmie zaplanowane jest spotkanie z Katarzyną Warnke i Piotrem Stramowskim. Środa wieczór to uroczyste otwarcie Festiwalu w Diune Hotel. Tradycyjnie nastapi wręczenie Kołobrzeskich nagród: Ikony Polskiego Kina i Latarnik. Otwarcie uwieńczy recital Anny Czartoryskiej – Niemczyckiej.

Znamy już również szczegóły festiwalowych konkursów:

SUSPENSE FILM COMPETITION to główny konkurs festiwalu na Najlepszy Europejski Film Sensacyjny. O Nagrodę Główną festiwalu – Golden Seahorse powalczą następujące filmy:

Ach śpij, kochanie – reż. Krzysztof Lang, Polska 2017

Od kilku lat w Krakowie i okolicach znikają ludzie. W sumie 67 osób. Młody śledczy Karski, wbrew swoim przełożonym, stawia hipotezę o seryjnym mordercy. Wkrótce w kręgu podejrzanych pozostaje tylko jeden człowiek: Władysław Mazurkiewicz zwany Pięknym Władkiem. To król życia, zamożny kobieciarz, szanowany obywatel, ale także człowiek o zaskakujących powiązaniach, hipnotycznym uroku i niejasnej przeszłości. Karski w trakcie śledztwa zaczyna napotykać na coraz większe trudności. Znikają dowody i akta spraw. Ludzie, którym ufał odwracają się przeciw niemu, a między nim i podejrzanym tworzy się nietypowa relacja… A w tle całej sprawy jak duch pojawia się tajemnicza piękna kobieta.

Black tide / Czarna fala, reż. Erick Zonca, Francja 2018

Gliniarz z problemem alkoholowym prowadzi dochodzenie w sprawie zaginionego nastolatka w wieku jego syna, z którym ma problematyczną relację. Podczas prowadzenia sprawy spotyka nauczyciela zaginionego chłopaka, który jest podejrzanie chętny do pomocy.

Hawaii / Hawaje, reż. Jesus Del Cerro, Rumunia 2017

Jest to opowieść o zmaganiu się z odziedziczeniem 3 milionów dolarów w Rumunii w czasach komunistycznych, kiedy posiadanie 1 dolara może oznaczać utratę wolności. Porusza także temat jak można kupić, jeżeli nie szczęście to wolność wyboru nieszczęścia.

Ostatnie prosecco Hrabiego Ancillotto, reż. Antonio Padowan, Włochy 2017

Weneckie wzgórza Conegliano i Valdobbiadene to idealna lokalizacja na uprawę winogron pod prosecco, ale też miejsce tajemniczej zbrodni. Do rozwikłania zagadki związanej z morderstwem kierownika cementowni oraz teatralnego samobójstwa hrabiego Desiderio Ancillotto oddelegowany zostaje inspektor Stucky. Kipiący włoskością thriller detektywistyczny obrazuje konflikt między chciwością a szacunkiem dla ziemi.

THELMA, reż. Joachim Trier, Norwegia 2017

Intrygująca i nieoczywista opowieść o nadprzyrodzonych mocach i najgłębiej ukrytych pragnieniach. Początek studiów w Oslo to dla młodej kobiety początek nowego życia. Po raz pierwszy rodzi się w Thelmie miłość. Przeżywanie i uporządkowanie związanych z dorosłością emocji komplikuje nie tylko nieustająca kontrola ze strony rodziców – religijnych fanatyków. Okazuje się, że w Thelmie drzemią ukryte, nadprzyrodzone siły, które pozwalają bohaterce zmieniać i kształtować rzeczywistość. Siły te dają o sobie znać w chwilach, gdy Thelma przeżywa stres lub niepokój. Wkrótce zawładną ciałem i umysłem dziewczyny, zmienią życie jej i otoczenia. Czy wtedy Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

Control / Drugie oblicze, reż. Jan Verheyen, Holandia 2017

Ta niegdyś bezwarunkowa przyjaźń pomiędzy policjantami Vincke i Verstuyftem znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji, gdy przyjaciele spotykają się z serią makabrycznych morderstw. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, ocalała ofiara mordercy wbija między nich klin, gdy Verstuyft poddaje się jej urokowi. Tymczasem seryjny morderca ma na celu nową ofiarę…

Line/Granica, reż. Peter Bebjak, Słowacja 2017

Są granice, które przekraczasz tylko raz… Kryminalny thriller o handlarzach i przemytnikach z ukraińskiej granicy. Opowiada o granicach i życiu na ich krawędzi.

Jury wyłoniło w tym roku 5 filmów, które będą walczyć o miano Najlepszego Pełnometrażowego Debiutu Sensacyjnego (lub drugiego filmu).

Zakwalifikowane filmy to:

1. “The benefit of the doubt” / “Przywilej wątpliwości”, reż. Samuel Tilman

2. “Blue my mind”, reż. Lisa Bruhlmann

3. “Respiri” / “Oddech”, reż. Alfredo Fiorillo

4. “Hostile” / “Wrogi”, reż. Mathieu Turi

5. “Człowiek z magicznym pudełkiem”, reż. Bodo Kox

FIRST SHOT to konkurs dla młodych twórców filmowych. Zadaniem konkursowym jest realizacja autorskiego, krótkiego filmu fabularnego. Więcej informacji w Regulaminie konkursu.

Przedstawiamy finalistow FIRST SHOT 2018:

1. “KURS” reż. Kacper Anuszewski (19 min)
2. “SZCZUR” reż. Anna Urbańczyk (12 min)
3. “ADAPTACJA” reż. Bartosz Kruhlik (25 min)
4. “TRZY” reż. Maciej Gajewski (29 min)
5. “ZAGADKA ZEMSTY” reż. Szymon Skowroński (30 min)
6. “BIES” reż. Błażej Kujawa (14 min)
7. “MAELSTORM” reż. Carlos Gomez Trigo (3 min)
8. “KLECHDY” reż. Paweł Łukomski (24 min)
9. “MARNOTRAWNIE” reż. Wincent Wiktorczyk (29 min)
10. “NA DRODZE” reż. Bartosz Nowacki (29 min)
11. “CUMBISSIA” reż. Kasia Hoffman (29 min)

Laureatów poznamy 8 lipca na uroczystej Gali Zakończenia VII Kołobrzeg Suspense Film Festival. O każdym dniu festiwalu będziemy informować na bieżąco.

Na zdjęciu: Stanisław Mikulski z pierwszej edycji Festiwalu z nagrodą Ikony Polskiego Kina.