Goci pod Kołobrzegiem? Czy będzie sensacyjne odkrycie?

Założyciel kołobrzeskiego muzeum „Patria Colbergiensis” dokonał kolejnego odkrycia. Oczom spacerującego plażą Roberta Maziarza ukazały się w lutym tego roku stanowiska, które wiązać należy z kulturą wielbarską (I -V w n.e.). Odsłonięte w wyniku abrazji brzegu morskiego obiekty wiązać należy z odnalezionym pod koniec XIX wieku pochówkiem kłodowym tzw. „kobiety z Bagicza”. Dotychczasowa teoria, która do tej pory głosiła, że odnaleziona w kłodzie drewna kobieta z początków naszej ery, była pochowana przez bez mała 2000 lat w samotności, najprawdopodobniej zostanie obalona. Czy została odkryta legendarna, opisywana przez Jordanesa Gothiskandza – siedziba Gotów, którzy po opuszczeniu Skandzy (Skandynawii) przepłynęli wraz ze swym władcą Berigiem Bałtyk, by na południowym jego brzegu stworzyć własne „królestwo”?

Założyciel „Patrii” niezwłocznie poinformował o swoim odkryciu osobę najbardziej zainteresowaną – dr Martę Chmiel – Chrzanowską. Pochodząca z Kołobrzegu archeolog w obecności przedstawiciela Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonała oględzin w terenie. Do dziś cała sprawa trzymana była w ścisłej tajemnicy. Należało przebrnąć przez procedury administracyjne, związane z uzyskaniem wszelkich zgód, niezbędnych do przeprowadzenia badań od WKZ i Urzędu Morskiego. Właśnie badania ratownicze zostały zakończone i teren został zabezpieczony.

Największą sensacją okazać się jednak mogą wyniki żmudnych badań archeologicznych, które rozpoczęła już pod Kołobrzegiem dr Marta Chmiel – Chrzanowska. Badania przeprowadzone będą na dużą skalę.  Ich wyniki ukażą się na specjalnie tworzonej, poświęconej im stronie internetowej.

O sprawie tego odkrycia informujemy i  będziemy opisywać przebieg prac na bieżąco.

Fot. Marek Augustyniak

Fot. Marek Kawęcki 

1 thought on “Goci pod Kołobrzegiem? Czy będzie sensacyjne odkrycie?

  1. “którzy po opuszczeniu Skandzy (Skandynawii) przepłynęli wraz ze swym władcą Berigiem Bałtyk, by na południowym jego brzegu stworzyć własne „królestwo”?” Skąd pomysł ze własne,skąd pomysł ze cokolwiek zakładał, a moze zaciągnął sie na służbę u miejscowych?

Komentowanie zamknięte