I Regionalne Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

Fundacja Pomocy Dzieciom i Dorosłym z Autyzmem i Inną Niepełnosprawnością „Zwyczajnie żyć” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i Akademią Piłkarską Kotwica była organizatorem Regionalnych Obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które miały miejsce w piątek, 25 maja. To było pierwsze takie wydarzenie w naszym regionie.

Uczestników powitała Anna Mieczkowska – członek Zarządu Województwa, Helena Rudzis – Gruchała – wicestarosta oraz Tomasz Tamborski – starosta kołobrzeski. Podczas otwarcia na płycie stadionu wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Przedszkola Integracyjnego „Słoneczny Domek” oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 6 w Kołobrzegu.

Dzień ten był pełen wrażeń dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego „Okruszek”, a także z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edykacyjno – Wychowawczego. Ogromnie dziękujemy za udział, gdyż wychowankowie pracowali w pocie czoła długo przed tym dniem, by móc przygotować swoje prace. Do akcji włączyła się Szkoła Podstawowa nr 3 i uczniowie klasy IV E z wychowawcą mgr Joanną Szydłowską  oraz VB z mgr Agnieszką Zagdańską,  którzy upiekli ciasta dla uczestników tego wydarzenia. Przemysław Kiełkowski i firma Tig-Stal z panem Ryszardem Gawrońskim ufundowali wodę, napoje i owoce dla uczestników. W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy!

Całe wydarzenie przebiegało w formie pikniku, którego atrakcją był policyjny Quad i niebieska wata cukrowa. Na płycie stadionu Akademia Piłkarska Kotwica i jej najmłodsi uczestnicy rozgrywali swój mini – turniej.  Organizatorzy dziękują Rafałowi Łaseckiemu, Rubinie Kosmala,  st.sierż.Danielowi Kolasińskiemu z Komendy Policji w Kołobrzegu, wielkie podziękowania płyną również do Aleksandr Pawlutkina i Bartosza Surowca za pyszną kawę. Porządku, a także puszek z datkami, pilnowali wolontariusze z Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Chrobrego pod opieką mgr Beaty Sawickiej – Bartha i Aleksandry Krupop.

Wszelkie zebrane datki w tej części obchodów zostaną wykorzystane na potrzeby „Okruszka” i OREW.

Podopiecznym tych ośrodków towarzyszyły kołobrzeskie poradnie i stoiska informacyjne, gdzie można było zasięgnąć informacji o możliwościach terapii oraz edukacji osób niepełnosprawnych. Pomagały: Szkoły i Placówki Terapeutyczne „Jaś i Małgosia”, Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna „Równe Szanse”, kołobrzeska Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, Przedszkole Integracyjne „Słoneczny Domek”, Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 6. W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy za udział. Do zobaczenia za rok!

Zadanie było finansowane ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przydzielonych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego. 

Fot. Karol Skiba