“Na Pomorzu Zachodnim Polska się zaczyna”. Minister Brudziński spotkał się z rolnikami.

W sobotę, 12 maja, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński spotkał się z mieszkańcami gminy Rymań. Spotkanie rozpoczęto od zmiany miejsc – jak wyjaśnił minister, “aby być na równi z widzami”, zniesiono krzesła z przygotowanej wcześniej sceny. J. Brudziński wyjaśnił, że w takiej pozycji dziennikarze mogą zrobić im zdjęcia “na żabę”, na których mogłoby być widać na przykład dwa podbródki, więc nawet z tego punktu widzenia lepiej przenieść się na tę samą płaszczyznę, na której przebywają widzowie.

Minister spotkanie prowadził w lekkim i swobodnym tonie, mówiąc to, co zebrani słuchacze chcieli usłyszeć i za co nagradzany był gromkimi brawami. Wyjaśnił, skąd pomysł takiej trasy w Polsce:

  • Nasza wygrana zaczęła się już w 2013 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zebrał kierownictwo partii i pogonił nas w Polskę.  Te bezpośrednie rozmowy z Polakami przyniosły przekonanie, że warto postawić na PiS.  Jednak najgorsze, co może się przydarzyć to przekonanie, że nie mamy z kim przegrać. Byli tacy, których bardzo boleśnie Polacy przy urnach pozbawili władzy i do dziś płaczą. Zawsze jest alternatywa. Głos decydujący mają zawsze Polacy i musicie mieć poczucie ważności waszych głosów. Czy PiS nie popełnia błędów? Popełniamy, dlatego w  czasie tych wyjazdów wsłuchujemy się w głosy rozczarowanych.

Minister tylko pobieżnie wspomniał o osobach niepełnosprawnych i ich rodzicach, nie poruszając zbyt długo tematu protestu trwającego w Sejmie. Zaznaczył, że tym rodzicom należy się wielki szacunek, nazwał to nawet najpiękniejszym przykładem macierzyńskiej miłości, ale…

  • …trzeba mieć dużo złej woli, by czynić zarzuty minister Rafalskiej

-powiedział podkreślając, że już została uchwalona podwyżka renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych.

  • Odwiedził te osoby kardynał Nycz. Widać, że te osoby są zmęczone; życzę, by emocje obniżyć. Z naszej strony jest realna wola i chęć pomocy

-mówił krótko, po czym przeszedł do tematu  przywrócenia godności w miejscowościach popegeerowskich poprzez wdrożenie programu “500 +”, mówił ponadto o budowach nowych posterunków policji, podwyżkach na potrzeby strażaków. Wspomniał o Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych oraz o tym, że jest o 300 milionów więcej w programie modernizacji służb mundurowych. Zapewnił, że po środki sięgać będą tam, gdzie one są, nie do kieszeni najuboższych.

  • Będziemy realizować program “Piątka Mazowieckiego”. Każdy, kto ma dziecko w wieku szkolnym, już we wrześniu otrzyma 300 złotych na wyprawkę szkolną

-deklarował minister. Zwrócił uwagę na to, że Pomorze Zachodnie będzie zwrócone teraz w stronę Warszawy, nie Berlina, gdyż tu “zaczyna się Polska” i tu są miejsca pracy.

W czasie, gdy zebrani oczekiwali na spotkanie z ministrem Brudzińskim, mogli zapisać  pytania, które chcieliby mu zadać na specjalnie przygotowanych kartkach. Nie na wszystkie minister odpowiedział, kilka z nich dotyczyło strażaków i budowy posterunków w gminie, w tym w w Gorawinie, pustego zapisu w prawie dotyczącym niektórej formy pracy policjantów, którzy przez to nie mogą dopracować do emerytury. Prowadzący spotkanie eurodeputowany Czesław Hoc zapewnił, że wszystkie te pytania będą głęboko przestudiowane.

Żaneta Czerwińska