Miało być drożej, ale od czerwca. Cenowe przeskoki w porcie jachtowym.

Po co remontować Port Jachtowy, kiedy jego zwiedzanie i dostępność jest utrudniona przez ceny parkingowe? Po co ustalać ceny, z których aktualizacją nie nadąża Komunikacja Miejska? Tego nie wiadomo. Wiadomo tylko, że godzina parkingowa w Marinie Solnej – mówimy o parkingu przed szlabanem – miała kosztować 2 złote, a dopiero od czerwca wzrosnąć do 8 zł za godzinę.  Jest inaczej.

Tablica informacyjna w Marinie Solnej wyraźnie informuje: cena 8 zł za każdą rozpoczętą godzinę obowiązywać ma w okresie od czerwca do sierpnia. Miesiące wrzesień – maj miały cenę 2 złote. Miały, gdyż bywało, że jednak ceny się zmieniały.

  • To nie jest centrum miasta, gdzie musi być parking dostępny w większości, my staramy się stworzyć parkingi buforowe i ustalać ceny rotacyjne, chcemy by poziom tych cen w okolicy był zbliżony . Aby nie narażać kontrahentów pracujących w porcie, zapewniliśmy im darmowy postój w marinie. Próbujemy różnych modeli, środkujemy ceny, ale wszystkim nie da się dogodzić.  Jeśli w sezonie okaże się, że parking przed szlabanem jest pusty, bo jest za drogo, będziemy reagować -zapewnia Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego.

Jak się okazało niedługo po naszej rozmowie, cena w Marinie Solnej niespodziewanie wzrosła do 5 złotych za godzinę już przed okresem majowym, choć niczego takiego oficjalnie w planach nie było. Zbiegło się to z otwarciem konkurencyjnego parkingu, w którym cena za godzinę kosztuje 6 złotych, a który znajduje się przed parkingiem mariny, a który  uruchomiony został tuż przed okresem majowych świąt. Zgodnie z zapowiedziami prezesa Lijewskiego, ceny są podobne, jednak pozostaje zasadnicze pytanie, dlaczego nie można było zostawić tej ceny 2 złotych zgodnie z tablicą informacyjną do czasu rozpoczęcia sezonu, czyli do czerwca?  

Okazuje się, że powyższa tablica informacyjna została zmieniona 30 kwietnia. Informacja o nowych cenach parkingowych obowiązuje od… maja. Niestety, o tym mogli się dowiedzieć turyści i miejscowi tylko wtedy, gdy przyjechali do portu. Na stronie internetowej Komunikacji Miejskiej nie było aktualizacji cen ani informacji o zmianie sezonu.

  • Dostaliśmy informację o zmianie tablicy bodajże 28 kwietnia, i zgodnie z zarządzeniem właściciela terenu, czyli Zarządu Portu Miejskiego, tablicę zmieniliśmy – mówi Jacek Cygan, kierownik Stref Płatnego Parkowania. – Natomiast sprawdzę, dlaczego nie ma informacji na stronach internetowych i dopilnuję, by takie się pojawiały – zapewnił.

Mimo, że podobna sytuacja miała miejsce w zeszłym roku, na jej podstawie można było uniknąć nieporozumień w nadchodzącym sezonie. Tymczasem inną kwestią pozostaje wysokość: cena 8 złotych nie jest zachęcająca ani do przyjazdu na teren portu, ani tym bardziej do uczestnictwa w rejsach wędkarskich ani turystycznych. Zanim więc pojedziemy do portu na miłą przejażdżkę, upewnijmy się w kwestii cen za parkowanie. Brak odpowiedniego biletu skutkuje karą 100 złotych. Zgodnie z obiema tablicami informacyjnymi.

Żaneta Czerwińska