Nietrzeźwych rowerzystów coraz więcej – jeden nawet „odważnie” się przyznał!

Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu tylko wczoraj zatrzymali na terenie miasta Kołobrzeg sześć osób kierujących rowerami po alkoholu.
Wraz z nadejściem wiosny i ciepłej aury na drogi ruszyli rowerzyści, jednak jak widać nie wszyscy przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Wczoraj policjanci kołobrzeskiej drogówki zatrzymali sześciu nietrzeźwych cyklistów. Rekordzista miał blisko półtora promila alkoholu.

Kierowanie rowerem w stanie po użyciu alkoholu lub stanie nietrzeźwości w świetle obowiązujących przepisów jest wykroczeniem. Nie oznacza to, że kierujący nie poniesie z tego tytułu konsekwencji. Kierujący może zostać ukarany mandatem karnym do 500 złotych lub stanąć przed sądem. W takim wypadku sąd może zdecydować o nałożeniu na sprawcę kary grzywny, aresztu czy też zakazu prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Sąd może zastosować grzywnę od 50 zł do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od pół roku do 3 lat albo karę aresztu od 5 do 30 dni.

Pogoda sprzyja do jazdy rowerem, jednak pamiętajmy, iż nietrzeźwi kierujący stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych użytkowników dróg. Dzięki udaremnieniu dalszej jazdy osobie, która kieruje pojazdem/rowerem w stanie nietrzeźwości, można zapobiec tragedii, zmniejszyć ilość ofiar drogowych, a także uratować ludzkie życie.

Jednak nie wszyscy biorą sobie ostrzeżenia policji do serca. Pod policyjną informacją na portalu społecznościowym pojawił się frywolny wpis użytkownika. Policyjna riposta była jak zawsze celna i słuszna:

I tak trzeba. Krótko i na temat, bo z pewnych rzeczy się nie żartuje. Brawo!

Żaneta Czerwińska

fot. KPP Kołobrzeg