Zakaz solarium poniżej 18 lat i obowiązek ostrzeżenia. Czy właściciele stosują się do zakazu?

W połowie lutego weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, dotyczące zakazu używania solarium dla osób poniżej 18 roku życia. Za złamanie zakazu, właściciel solarium zapłaci karę w wysokości nawet 50 tys. zł. 

Rozporządzenie ministra zdrowia  dnia 18 stycznia 2018r. dotyczy również umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia. Rozporządzenie określa wyraźnie, że “podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium umieszcza informacje, przed następstwami korzystania z solarium, w miejscu widocznym dla osoby zamierzającej skorzystać z solarium oraz na wysokości umożliwiającej ich swobodne odczytanie”.

Ponadto podana jest wyraźnie zarówno treść, jak i wielkość czcionki: według rozporządzenia ostrzeżenie ma być  umieszczone na formacie co najmniej A4, wielkimi literami oraz czcionką Times New Roman o rozmiarze co najmniej 32 pkt, z wyjątkiem informacji zawartej w nawiasie, która powinna mieć rozmiar
co najmniej 22 pkt.

Wzór określił załącznik do rozporządzenia:

Jak w wielu przypadkach, tak i w tym, jest kilka niejasności, w szczególności zapis:  “w miejscu widocznym dla osoby zamierzającej skorzystać z solarium”. Nie wiadomo, czy ma być umieszczony przy wejściu czy wewnątrz lokalu?

Państwowa Inspekcja Sanitarna ma być upoważniona do nakładania kar do wysokości 50 tys. złotych za: wpuszczanie dzieci, brak tabliczki o zakazie, reklamę solarium oraz utrudnianie kontroli solarium (art. 8).

Tymczasem portal politykazdrowotna.pl informuje, że z solarium korzysta ponad 2/3 osób dorosłych oraz co trzeci nastolatek. Niepokojący obraz po przeprowadzonej kampanii wyłonił się także z analizy odsetka osób intensywnie korzystających z solarium – za takich badacze uznali osoby korzystające z solarium co najmniej dwa razy w tygodniu. Wśród dorosłych użytkowników jest ich aż 12 proc., a wśród młodzieży 6 proc.

Opalanie jest wciąż powszechnie akceptowanym elementem współczesnego stylu życia. Ponad 60 proc. dorosłych deklaruje, że ważna jest dla nich ładna opalenizna, a ponad połowa uważa, że pobyt w solarium poprawia nastrój. Podobnie deklaruje niewiele mniej nastolatków – 55 proc. podoba się opalona skóra, 29 proc. lubi chodzić do solarium, a 26 proc. uważa, że ma to wpływ na nastrój” – podaje portal. (przeczytaj)

Portal zwraca uwagę, że korzystanie z solarium może zwiększyć ryzyko czerniaka nawet o 70%.

O ile zakaz dla nastolatków i zakaz reklamy daje się zaobserwować w Kołobrzegu, o tyle kwestia obowiązującego ostrzeżenia według ustawowego wzoru może wzbudzać zastrzeżenia. Warto zweryfikować wszystkie nowe przepisy, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów. (tacz)