„Konwój wstydu” zajechał do Kołobrzegu

W związku z ujawnieniem wysokości pobranych przez ministrów nagród, Platforma Obywatelska zainicjowała akcję #KonwojWstydu #OddajcieKase. W ramach tej akcji po całym kraju będą jeździć bilbordy z wizerunkami polityków i wysokością pobranych nagród łącznie.

Nie wiadomo, czy ujawnienie tych kwot, do czego dążył głównie poseł Krzysztof Brejza, czy ogromne z tego powodu niezadowolenie społeczne – a co za tym poszło, drastycznie malejące słupki poparcia Prawa i Sprawiedliwości – było powodem wczorajszej konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Prezes zapowiedział, że ministrowie mają zwrócić pobrane nagrody i wyznaczył cel, na który mają je wpłacić – Caritas. To nie przysporzyło mu spodziewanego uznania, a wręcz przeciwnie. Kwota wpłacona na organizację kościelną, jaką jest Caritas, pozwala na odpisanie od podatku całej wpłaconej kwoty, co ostatecznie w rozliczeniu rocznym może się przyczynić do zysku dla darczyńcy. Według niektórych wyliczeń, poseł który wpłacił 75 tys. zł na Caritas, może liczyć nawet na 17 tysięcy zwrotu podatku. Taka „kara” nie jest w efekcie żadnym upomnieniem, a kolejnym zyskiem dla ministrów.

O tym między innymi mówili działacze lokalnej PO: Mirosław Tessikowski oraz Martyna Śliwińska podczas briefingu w porcie jachtowym.

  • Cała ta kampania ma na celu pokazanie Polakom, że rząd PiS, że partia, która szła do wyborów z przekonaniem i treścią pokory i ciężkiej pracy na ustach, sowicie sobie tę pracę wynagrodziła – mówił Mirosław Tessikowski, przewodniczący kołobrzeskich struktur PO.
  • Nie zgadzamy się, podobnie jak opinia publiczna, na wpłacanie otrzymanych przez polityków pieniędzy na Caritas. Nie dlatego, że jesteśmy przeciwni tej organizacji, ale dlatego, że chcemy aby te pieniądze wróciły do budżetu państwa – mówiła Martyna Śliwińska.

Tymczasem dzisiaj podczas spotkania w Koszalinie wiceminister  Paweł Szefernaker pokazał dowód wpłaty na rzecz Caritasu otrzymanych nagród: