Rekonstrukcja bitwy o Kołobrzeg. Żywa lekcja historii (foto, wideo)

Żywa lekcja historii, która przyciągnie setki widzów? To możliwe tylko w Kołobrzegu. Świetnie zorganizowana rekonstrukcja walk o Kołobrzeg z 1945 roku po raz kolejny cieszyła się ogromnym powodzeniem.

Muzeum Oręża Polskiego wraz ze Studiem Historycznym „Huzar” i tradycyjnie przy wsparciu Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej „Tryton” i prezydenta Miasta Kołobrzeg  po raz kolejny było organizatorem widowiska rekonstrukcyjnego bitwy o Kołobrzeg. Udział w tym wydarzeniu wzięło ponad 300 rekonstruktorów z całej Polski, a i tak – jak twierdzi Aleksander Ostasz – chętnych było znacznie więcej. Wydarzenie ściśle oddawało atmosferę walk w 1945 roku. W rekonstrukcji wykorzystano oryginalny sprzęt ciężki używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku – po stronie polskiej: czołg średni T-34/85, działo samobieżne SU-57, działo przeciwpancerne 45 mm 53 K,  samochody Dodge WC 51, po stronie niemieckiej: transporter opancerzony Sd.Kfz. 251 Ausf. D, działo przeciwpancerne 8,8 cm Flak 36/37, samochody Volkswagen 82 Kübelwagen, motocykl DKW NZ 350/1.

Rekonstrukcja walki zakończyła się ślubowaniem z morzem, w którym m.in. udział wziął płk Piotr Gubernator, uczestnik walk o Kołobrzeg w 1945 roku.

Po wydarzeniu Muzeum Oręża Polskiego przygotowało plenerową wystawę sprzętu technicznego. Była to doskonała okazja do tego, by z bliska zobaczyć działa i wyposażenie wojskowe pamiętające wydarzenia w 1945 roku. Jak powiedział Łukasz Gładysiak ze Studia Historycznego „Huzar”, często odwołujemy się do bitwy o Warszawę, a bitwa o Kołobrzeg była drugą największą walką w 1945 roku.

 

Pod galerią: kilka faktów historycznych

 

 

GALERIA ZDJĘĆ Fot. MOP Kołobrzeg

Kilka faktów historycznych

 • Bitwa o Kołobrzeg trwała od 4 do 18 marca 1945 r. Wojsko Polskie uczestniczyło w walkach od 6 marca.
 • Pierwszą jednostką, która zaatakowała Kołobrzeg była radziecka 45. Brygada Pancerna Gwardii uzbrojona przede wszystkim w czołgi T-34/85.
 • Pierwsze polskie oddziały, które weszły do bitwy pochodziły z 6. Dywizji Piechoty.
 • Pierścień okrążenia wokół Kołobrzegu zamknęła 8 marca 1945 r. polska 3. Dywizja Piechoty.
 • W walkach o Kołobrzeg uczestniczył uzbrojony w czołgi IS-2 4. pułk czołgów ciężkich Wojska Polskiego.
 • Działania w mieście prowadzone były głównie przez tworzone ad hoc grupy szturmowe piechoty.
 • W trakcie walk o Kołobrzeg Polacy po raz pierwszy na większą skalę wykorzystywali zdobyczne, niemieckie granatniki Panzerfaust.
 • W czasie blisko dwutygodniowego boju przez Kołobrzeg przewinęło się ok. 28000 żołnierzy polskich i radzieckich.
 • Siły niemieckie broniące miasta szacowane są na ok. 4000-8000 żołnierzy. W czasie walk wykorzystywano pociąg pancerny oraz dwa ciężkie krążowniki ostrzeliwujące miasto z morza – okręty Admiral Scheer oraz Lützow.
 • Bitwa o Kołobrzeg była największym, obok Powstania Warszawskiego, starciem miejskim z udziałem żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej.
 • Propagandowo zdobywanie Kołobrzegu przez Polaków było potwierdzeniem dążeń naszego kraju do szerokiego dostępu do Bałtyku.
 • Walki o Kołobrzeg kończyły tzw. Szlak Krzywoustego, jak nazywano w propagandzie działania 1. Armii Wojska Polskiego od 1944 r.
 • W wyniku bitwy zniszczeniu uległo ponad 90% substancji miejskiej Kołobrzegu.
 • W czasie walk o Kołobrzeg poległo lub zaginęło bez wieści ok. 1200 żołnierzy Wojska Polskiego.

Tegoroczna inscenizacja finansowana była m.in. ze środków Gminy Miasta Kołobrzeg oraz Fundacji PZU.

Widowisko zostało zrealizowane dzięki współpracy: Powiatu Kołobrzeskiego, Gminy Miasta Kołobrzeg, Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Morskiego w Słupsku, Studia Historycznego Huzar, Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton, Rajdu Zaślubin, Hotelu Olymp, Sanatorium Uzdrowiskowego „Bałtyk”, Polferries Polska Żegluga Bałtycka, Restauracji Kamienny Szaniec, Restauracji Fanaberia, Smażalni ryb Jan Rewiński, Hurtowni Wielobranżowej „Rojan”, Firmie Handlowo-Usługowej „Lemon”, Zakładowi Ciastkarsko Piekarskiemu Mielnik, Firmie Handlowej Wendland, Wędzarni Ryb „Tunex”, Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie, Zakładowi Mechaniki Pojazdowej Usługi Transportowe Stanisław Rojek, Miejska Energetyka Cieplna Kołobrzeg, Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska w Kołobrzegu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Firmie Piracka Przygoda.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.