2018: Wolontariusze Wolnych Wyborów potrzebni od zaraz

Przygotowania do wyborów to nie tylko szereg czynności administracyjnych, które dokonuje Państwowa Komisja Wyborcza. To również wzmożone działania partii biorących w wyborach udział. Teraz do akcji po raz pierwszy wkraczają wolontariusze – będą potrzebni przy kontroli wyborów.

Wolontariusze Wolnych Wyborów to ruch społecznej kontroli wyborów. Może wziąć w nim udział każdy. Jest odpowiedzią na Ruch Kontroli Wyborów, który wspierał Prawo i Sprawiedliwość w poprzednich wyborach.

Przypomnijmy, że nowa ordynacja wyborcza od samego jej projektu wzbudzała duży sprzeciw opozycji. W centrum uwagi stały się osoby niepełnosprawne, którym dzięki akcji posła Bartosza Arłukowicza i pracy wielu osób pod hasłem  „Dowieziemy na wybory” przywrócono prawo głosowania korespondencyjnego. Wiele głównych założeń ordynacji wyborczej (likwidacja JOW-ów, zmiejszenie okręgów wyborczych, a zwłaszcza liczenie głosów metodą d’Hondta) zmierza do jednego: ponownej wygranej Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem wielu działaczy opozycji wolne i uczciwe wybory są zagrożone. Dlatego Sławomir Neumann zapowiadał w wywiadzie z Pawłem Wrońskim (GW z dn. 26.02.2018), że potrzeba około stu tysięcy ludzi do kontroli wyborów.

„Komisji jest aż 27 tys. Prosty rachunek mówi, że potrzeba nam przeszło 100 tysięcy ludzi. Do tego zamierzamy utrwalać przebieg głosowania i liczenia głosów. Będziemy chcieli nagrywać to, co czego kamery nadzorowane przez urzędników PiS ewentualnie by nie zarejestrowały. Naszym celem jest stworzenie równoległych komisji wyborczych, które będą przesyłać cząstkowe sprawozdania, będą liczyły głosy. Po nowelizacji kodeksu wyborczego i podporządkowaniu sobie aparatu wyborczego przez PiS nie mamy do niego zaufania” – czytamy w wywiadzie.

W tym celu powołano Wolontariuszy Wolnych Wyborów. Na ich czele zgodził się stanąć prezydent Lech Wałęsa. Uczestniczyć w nim może każdy – wystarczy wypełnić deklarację lub skontaktować się z najbliższym Klubem Obywatelskim. Można również napisać na adres: wolnewybory@klubobywatelski.info

 

 

2 thoughts on “2018: Wolontariusze Wolnych Wyborów potrzebni od zaraz

  1. Obawiam się,że ciężko będzie znaleźć wolontariuszy.Tu potrzebne są pieniądze.Zaangażowanie naszego społeczeństwa jest niestety marne,wiem,bo właśnie staram się pozyskać ludzi do tego przedsięwzięcia.Myślę,że za wynagrodzeniem nie byłoby problemu.

    1. Tak, to na pewno by ułatwiło sprawę. Trudno zmusić niektórych ludzi do udziału w wyborach, a cóż dopiero przy pilnowaniu ich przebiegu. Miejmy jednak nadzieję, że im bliżej wyborów, tym łatwiej będzie się zorganizować. Teraz nawet nie znamy jeszcze dokładnej daty. Nie wolno tracić nadziei 😉

Komentowanie zamknięte