Zarząd Województwa podany do prokuratury. Powód? Możliwość popełnienia przestępstwa w związku z aferą melioracyjną.

Wczoraj, tj. 3 stycznia, Telewizja Polsat podała informację dotyczącą zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez  zarząd województwa zachodniopomorskiego. Zawiadomienie złożył poseł PiS Krzysztof Zaremba.

Zarząd tworzy 5 osób: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałkowie Jarosław Rzepa i Tomasz Sobieraj oraz pozostali członkowie: Anna Mieczkowska i Ryszard Mićko.  Chodzi o nieprawidłowości w przetargach, a konkretnie  o niedopełnienie przez nich obowiązku nadzoru nad działalnością Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Poseł Zaremba twierdzi, że w zarządzie melioracji miało dochodzić do ustawiania przetargów, poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych oraz wyłudzenia dotacji ze środków UE. Łącznie zdaniem posła Zaremby, chodzi o co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset mln zł.

– Jest rzeczą oczywistą, że tego typu przestępstw nie można dokonywać w pojedynkę. Po drugie niemożliwym jest, żeby wyłudzenia na tak dużą kwotę odbywały się bez wiedzy i w mojej ocenie przynajmniej milczącej akceptacji członków zarządu – powiedział Zaremba.

Jak podaje Polsat, poseł Zaremba oczekuje natychmiastowej dymisji Olgierda Gemblewicza. (przeczytaj więcej)

Informacja ta znalazła się na profilu kołobrzeskiego radnego Krzysztofa Plewki:

Jeśli służby dokładnie zbadają działania wysoko postawionych urzędników Województwa Zachodniopomorskiego przez ostatnie kilkanaście lat to można spodziewać się politycznego i nie tylko politycznego trzęsienia ziemi – napisał radny na swoim profilu FB.

plewko

Jak zobaczyliśmy bezczelność pana Geblewicza, który udaje dziewicę orleańską, że wczoraj się urodził, a dziś dowiedział o aferze melioracyjnej, to panie Schetyna, panie Gawłowski, panie Geblewicz, to są pytania do was, ale będziecie rozmawiać z prokuraturą –  mówił poseł Zaremba podczas spotkania z dziennikarzami.

Zarząd województwa nie udziela informacji w tej sprawie. Jednoznacznie potwierdza, że jest to działanie PiS i sprawa polityczna.

– Opozycja będzie rozjeżdżana walcem pisowskim tak, jak to miało miejsce w latach 2005-2007 – mówi szczecińskiej “Kronice” marszałek Olgierd Geblewicz.

Więcej również w dzisiejszej “Kronice” (zobacz)

Żaneta Czerwińska