Aprosza w kołobrzeskim lesie – zabytek na skalę światową

Odnaleziona w podkołobrzeskim lesie aprosza – forma okopu –  to pozostałość po oblężeniu obozu warownego w Kołobrzegu w 1761 roku. W październiku 2016 r. prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny, uznany w Europie specjalista z zakresu twierdz i fortyfikacji, podczas specjalnego spotkania w restauracji “Adabar”ujawnił wiele tajemnic związanych z tym zabytkiem. Opowiedział ponadto, kto strzegł wrót kołobrzeskiej twierdzy podczas Wojny Siedmioletniej, a także przekazał, co nam pozostało w terenie po działaniach Rosjan pod Kołobrzegiem w 1761 roku. Aprosza to wyjątkowe znalezisko, zachowane  w bardzo dobrym stanie.

  • Widziałem już wiele pozostałości po oblężeniach i z 99,9 procentami pewności twierdzę, że tak dobrze zachowanej jak tu w kołobrzeskim lesie, nie ma na świecie – powiedział profesor G. Podruczny.

Obecny na spotkaniu wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek obiecał pomoc w zachowaniu tego znaleziska. Teraz, po roku czasu, aprosza jest badana i eksplorowana przez badaczy,  miłośników i entuzjastów historii. Czy znaleziono jakieś pozostałości po wojnie? Czy rzeczywiście mamy do czynienia z pozostałościami po oblężeniu z 1761? Więcej w materiale wideo oraz na E-kg.tv. (przeczytaj(tacz)

Aprosza (6)