Nominacja do Paszportu „Polityki” dla Elżbiety Łapczyńskiej i książki kołobrzeskiego wydawnictwa

Elżbieta Łapczyńska, która w piątek odwiedzi Kołobrzeg w ramach „Lekcji języka literackiego” została nominowana do Paszportu „Polityki”.  Autorka „Bestiariusza nowohuckiego”, wybranego w projekcie „Pierwsza książka prozą” kołobrzeskiego Biura Literackiego, a potem wyróżnionego Nagrodą Conrada, Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO i nagrodą Krakowska Książka Miesiąca, jak również nominowanego do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody m.st. Warszawy, ma szansę także na to prestiżowe wyróżnienie.

„Polityka” tak uzasadnia swoją nominację: Nowa Huta była najpierw świetlanym projektem, potem upadłym mitem. Wymyślono ją jako raj na ziemi, miejsce, które miało dać tysiącom ludzi pracę, mieszkania i awans społeczny. Tak miało być, a o tym, co działo się tam w rzeczywistości, krążyły legendy i opowieści grozy. Eksperyment, wzorcowe miasto socjalistyczne, nie powiódł się, ale prawdę o tym skrzętnie ukrywano.

Elżbieta Łapczyńska – z wykształcenia filozofka, z zawodu copywriterka – miała już przygodę z dramatem, reżyserią, literaturą dziecięcą i komiksem. Z Nową Hutą związana od urodzenia. Zdaniem Ingi Iwasiów autorka „Bestiariusza nowohuckiego” „proponuje własną wersję opowiadania o lokalności, pamięci, przeszłości, zwykłych ludziach. Splątaną jak ciemne wnętrzności, precyzyjną jak diagnozy nad-widzących i nad-czujących przewodników po hucie – molochu z fałdami”.

„Lekcje języka literackiego” to cykl realizowany przez Biuro Literackie z myślą o młodzieży szkolnej. Elżbieta Łapczyńska spotka się z uczniami II LO im. Henryka Sienkiewicza, I LO im. Mikołaja Kopernika oraz Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. W piątek 10 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się też spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima (ul. Frankowskiego 3).

„Pierwsza książka prozą” to jeden z kilku projektów wydawniczych realizowanych przy okazji festiwalu TransPort Literacki, którego 27. edycja odbędzie się między 22 a 25 września 2022 roku w Kołobrzegu. W tym roku oprócz wyróżnień dla Elżbiety Łapczyńskiej laureaci projektów zdobyli: Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (Anna Adamowicz), Nagrodę m.st. Warszawy (Radosław Jurczak) i Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius (Aleksander Trojanowski).