Konkurs „Zachodniopomorski Lider Szczepień” na półmetku. Które gminy w czołówce?  

 Bielice, Świdwin, Banie, Wałcz i Choszczno – to samorządy, które liderują na półmetku konkursu ogłoszonego przez Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza. Klasyfikacja może ulec zmianie, bo konkurs potrwa do końca sierpnia. Wszystko zależy od tempa szczepień wśród mieszkańców. Na zwycięskie samorządy czekają nagrody finansowe, na które Urząd Marszałkowski zaplanował  400 tys. zł.

 Obecnie w Polsce w pełni zaszczepionych jest 18,2 mln osób, co stanowi ponad 47% ludności.  Na Pomorzu Zachodnim – liczącym 1,7 mln mieszkańców – zaszczepionych podwójną dawką jest blisko 762  tys. osób, co stanowi około 45 % ogółu. Choć zaszczepionych obywateli przybywa, to epidemiolodzy wciąż apelują o zgłaszanie się do punktów szczepień. Zachodniopomorską odpowiedzią na te apele, jak i apele administracji rządowej, jest ogłoszony pod koniec lipca samorządowy konkurs „Zachodniopomorski Lider Szczepień”.

  • Od kilkunastu dni obserwujemy regularny wzrost liczby zakażonych koronawirusem. Wirusolodzy wskazują, że większość przypadków dotyczy osób dotąd niezaszczepionych, dlatego tylko przyspieszenie procesu szczepień i osiągnięcie do 70% odporności populacyjnej pozwoli złagodzić poważne konsekwencje zapowiadanej na przełom sierpnia i września czwartej fali pandemii. Nie mam wątpliwości, że ogłoszony konkurs to krok w dobrym kierunku. Wierzę, że dzięki naszemu zaangażowaniu i aktywności lokalnych wolontariuszy, ludzi dobrej woli, wójtów, szefów osiedli, sołtysów, tempo szczepień wzrośnie i uda się przekonać do szczepienia jeszcze więcej osób – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Celem konkursu jest przekonanie mieszkańców do szczepień, promocja szczepień jako skutecznej metody w walce z COViD-19 oraz zwiększenie poziomu zaszczepienia ludności w regionie. Konkurs potrwa do 31 sierpnia. Nagrody trafią do gmin, które w okresie od ogłoszenia plebiscytu do końca sierpnia osiągną najwyższy wzrost wskaźnika wyszczepienia. Dane pochodzić będą ze strony poświęconej szczepieniom: www.gov.pl (zakładka: szczepienia gmin), gdzie codziennie publikowane są aktualne zestawienia dotyczące szczepień.

Nagrody otrzymają 4 gminy z najwyższym wskaźnikiem wakcynacji wybrane spośród 4 kategorii: a/ do 4,5 tys. mieszkańców b/ powyżej 4,5 tys. – 7 tys. mieszkańców c/ powyżej 7 tys. – 14 tys. mieszkańców d/ powyżej 14 tys. mieszkańców. Wyniki konkursu poznamy we wrześniu. Do każdego z wyróżnionych samorządów trafi 100 tys. zł. W sumie na nagrody przeznaczono 400 tys. zł.

Na półmetku konkursu klasyfikacja przedstawia się następująco:

1/ do 4,5 tys. mieszkańców – 1 miejsce: Gmina Bielice, 2 miejsce: ex aequo Gmina Moryń oraz Gmina Boleszkowice, 3 miejsce: ex aequo Gmina Osina oraz Gmina Rymań:

2/ powyżej 4,5 tys. – 7 tys. mieszkańców – 1 miejsce: ex aequo Gmina Świdwin oraz Gmina Banie,
2 miejsce: Gmina Trzcińsko Zdrój, 3 miejsce: ex aequo Gmina Tuczno oraz Gmina Recz;

3/ powyżej 7 tys. – 14 tys. mieszkańców – 1 miejsce: Gmina Wałcz, 2 miejsce: Gmina Pełczyce, 3 miejsce: Gmina Płoty;

4/ powyżej 14 tys. mieszkańców – 1 miejsce: Gmina Choszczno, 2 miejsce: ex aequo Gmina Trzebiatów, Miasto Wałcz oraz Miasto Kołobrzeg, 3 miejsce: Gmina Nowogard.

Jest zatem jeszcze szansa na zmiany w klasyfikacji końcowej. Pozostały na to prawie dwa tygodnie. Wyniki końcowe poznamy we wrześniu br.