Od soboty kolejny lockdown. Obostrzenia w całym kraju

  • Apeluję do pracodawców, aby w miarę możliwość wprowadzać pracę zdalną. Musimy ograniczyć mobilność i transmisję wirusa – mówił na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister ogłosił kolejny lockdown w Polsce. Klasy I – III wracają do trybu nauki zdalnej na najbliższe trzy tygodnie. W całym kraju wprowadzono ograniczenia: ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie hoteli, basenów, teatrów i kin – to tylko niektóre obostrzenia, które od najbliższej soboty 20 marca mają obowiązywać w całym kraju. Obostrzenia mają potrwać do 9 kwietnia.

  • Główną przyczyną przyspieszenia pandemii jest brytyjska mutacja koronawirusa – osiągnęła poziom 52%.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

– hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
– galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
– teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

– kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
– baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
– sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
– stoki narciarskie;
– kluby fitness i siłownie;
– obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju ministerstwo zdrowia zaleca także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.