Mieszkania na wynajem. Rusza proces realizacji inwestycji (wideo)

Prezydent miasta Anna Mieczkowska poinformowała dziś o planach związanych z nową inwestycją, jaką jest budowa mieszkań pod wynajem. Projekt rozpocznie się już na najbliższej sesji, kiedy to przygotowana zostanie uchwała dotycząca przekazania dla spółki Kołobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego działki wielkości 2,6 ha, na której ma powstać kompleks nowych budynków – w pierwszym etapie tych pod wynajem.

Do tej pory miasto zrealizowało kompleksową budowę mieszkań socjalnych i komunalnych. Nie wszyscy jednak mogą z tych mieszkań skorzystać:

  • Nie wszyscy mieszkańcy Kołobrzegu, którzy nie posiadają mieszkania a posiadają dochody umożliwiające im np. opłacanie czynszu, mogli być beneficjentami dużego projektu. Około czterdzieści do pięćdziesięciu procent gospodarstw domowych posiada zdolność płatniczą, a nie posiada zdolności kredytowej, co na starcie co na starcie stawia ich na pozycji przegranej, ponieważ nie mogą oni ubiegać się o kredyty i kupować mieszkań na rynku, ale posiadają też dochód, który nie upoważnia ich do skorzystania z oferty, które dotychczas miasto miało dla mieszkańców. Posiadają po prostu zbyt wysoki dochód – wyjaśniała prezydent miasta podczas dzisiejszej konferencji.

Projektowana uchwała rozpoczyna proces „mieszkań dla rozwoju”. Będą one zadedykowane tej grupie, która nie mogła skorzystać z oferty miejskiej. Na działce wielkości 2,6 ha przy osiedlu Witkowice powstanie 10 sześciopiętrowych budynków. W pierwszym etapie będą to mieszkania pod wynajem.

  • Zatrzymają odpływ mieszkańców, budują majątek wspólnoty, budują dochody przez odpis podatku, aktywizują działalność deweloperską, spowodują również, że będą stymulowane stawki czynszu – wyliczała korzyści takiego rozwiązania  prezydent miasta.

Do końca grudnia br. ma zostać wyłoniony wykonawca. Więcej w materiale wideo.

(fot. gł:  FB Prezydent Miasta Anny Mieczkowskiej)