Kołobrzeg Kite Challenge. Puchar Polski w Formule Kite PZKite

W ramach Kołobrzeg Kite Challlenge w terminie 7-9 sierpnia 2020 na kołobrzeskiej plaży centralnej przy latarni morskiej odbyły się zawody kitesurfingowe w randze Pucharu Polski w Formule Kite.

Pogoda dopisała idealnie. Rozegrano 16 wyścigów z udziałem 14 zawodników z Polski i zagranicy. Turyści i mieszkańcy Kołobrzegu mieli okazje oglądać spektakularne rozgrywki na wodzie pomiędzy czołówką polskiego kiteracingu i zawodnikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji. Kolorowe kajty poruszające się z niespotykaną w żeglarstwie prędkością było dobrze widać od portu aż po Kamienny Szaniec. Start i meta umieszczone były przy molo, skąd rywalizację podziwiało chyba najwięcej ludzi. Wyścigi kitesurferów stały się główną atrakcją dla plażowiczów w te upalne dni.

W kategorii pań wygrała Julia Damasiewicz. Drugie miejsce zajęła Alina Kornelli (Niemcy) a trzecie Julka Morkowska. Podium wśród mężczyzn to Maksymilian Żakowski, Błażej Ożóg i Kuba Jurkowski. Wyłoniono też zwycięzców w kategorii juniorów (poniżej 19 lat): Jakub Jurkowski, Kuba Wątorowski i Jasiek Koszowski, w kategorii juniorów młodszych (poniżej 16 lat): Jasiek Koszowski, Jakub Balewicz i Oskar Zawadowicz. Natomiast kategoria masters (powyżej 35 lat) to Marek Rowiński, Ivan Doronin (Rosja) i Mark Shinn (Wielka Brytania). Dominacja utalentowanych młodych zawodników to dobry sygnał dla polskiego żeglarstwa, gdyż właśnie ta klasa zadebiutuje podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024.

Dyrektor zawodów Adam Szymański podkreślił, że były to sprawnie i bezpiecznie przeprowadzone zawody co wpłynęło na poziom sportowej rywalizacji na wodzie. Asekurację zapewniły aż 4 łodzie typu RIB, a komisja sędziowska miała do dyspozycji statek Spinio. Tak fachowe zabezpieczenie było możliwe dzięki wsparciu Marcina Koca z mksailing.pl, Bogdana i Łukasza Jałoszyńskich, Alberta Jurkowskiego (Kite Race Team) i Pawła Żakowskiego. Marcin Koc nie tylko dbał o koordynację części sportowej, ale również ufundował nagrodę niespodziankę rozlosowaną wśród zawodników w postaci kursu sternika motorowodnego.

Warto podkreślić, że pozytywne emocje było widać jednocześnie na plaży w strefie Active Kołobrzeg Kite Challenge dedykowanej kibicom i plażowiczom. Odbywały się w niej zabawy, gry, konkursy, nauka pływania na deskach SUP, które świetnie uzupełniały zawody podczas przerw pomiędzy wyścigami. Organizatorzy nie zapomnieli również o plażowiczach ze zwierzakami. Dla nich firma VetExpert przygotowała stoisko ze smakołykami i zajęła ich zabawami. Regaty kajtowe okazały się ciekawym widowiskiem dla wszystkich plażowiczów. Podczas trwania zawodów pod latarnią na sporym ekranie organizatorzy promowali wodne aktywności w Kołobrzegu i Pomorzu Zachodnim oraz sponsorów VetExpert i Burco Development Polska Rogowo Pearl.

Kołobrzeg Kite Challenge pokazał, że warto przeprowadzać na kołobrzeskim morskim amfiteatrze (port, promenada, molo) regaty wszelkich klas żeglarskich na poziomie międzynarodowym.

Organizatorzy odebrali podziękowania od zawodników za sprawnie zorganizowane regaty i spotkali się z pozytywnym odbiorem turystów. Na ceremonii zakończenia padły deklaracje chęci kontynuacji tych udanych zawodów w przyszłych latach od Pani Anny Bańkowskiej i Pani Marty Ostapiec. Podkreślono również życzliwość wszystkich kołobrzeżan zaangażowanych w przygotowania tych regat (Kapitan Portu Morskiego Kołobrzeg kpt. Jan Świtlicki, Prezes Portu Morskiego Kołobrzeg Artur Lijewski, Kierownik Portu Jachtowego Artur Robaczyński, Dyrektor MOSiR Jacek Banasiak, Marek Łoś Regionalne Centrum Kultury, Marcin Koc mksailing.pl, ratownicy SAR Bartek Krawczyński, Marcin Koc, Sebastian Stępień, Maciej Deręgowski, obsada Spinio Małgorzata, Bogdan i Łukasz Jałoszyńscy, Natalia Pietrasz, zdjęcia Marek Łoś i Robert Gauer). Zapraszamy wszystkich za rok.

Tekst: Kołobrzeg Kite Challenge

zdjęcia: Marek Łoś i Robert Gauer

 

Organizatorzy: Kołobrzeg #KolobrzegNaLato Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Z. Herberta Agencja Event Factory Szczecin

Partnerzy: Pomorze Zachodnie, MOSiR Kołobrzeg

Sponsorzy: VetExpert, BURCO Development Polska, Rogowo Pearl, Pepsi, Energysports.pl

Patron honorowy: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska

Patroni medialni: Radio ESKA

Koordynacja: PZKite Polski Związek Kiteboardingu

Partnerzy wspierający: Camper System, Akademia Sportów Wodnych mksailing.pl FORT Ochrona, Drukarnia Królewicz, Eventstage.pl, Wypożyczalnia Brand