Europejski Eco Piknik

 Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin zaprasza na Europejski Eco Piknik. Spędzacie lato w mieście z dziećmi? Jeśli tak, to mamy coś dla was. Tworzenie w drewnie dla małych majsterkowiczów, wodne eksperymenty czy ekologiczne rozwiązania w samodzielnie zaprojektowanych domach to niektóre z atrakcji podczas Europejskiego Eco Pikniku. Warsztaty odbywają się stacjonarnie z zachowaniem obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

18 lipca 2020 (sobota), godz. 11:00 do 15:30

Miejsce: Szczeciński Inkubator Kultury (al. Wojska Polskiego 90)

Wstęp wolny

Program

11:00 – 13.00  Majsterkowanie z Lovelasy

Lovelasy zapraszają do mini warsztatu w którym odkryjecie na nowo nieco zapomnianą sztukę majsterkowania. W duecie doskonałym: rodzic z dzieckiem, będziecie mieli okazję za pomocą młotków, gwoździ, pił, wierteł, kołków i papieru ściernego wykonać drewniane rękodzieło. Karmnik, wieża, wieszak, obraz, samochodzik – proszę bardzo, jedyne co Was ogranicza to własna wyobraźnia. Poczujecie moc współpracy i świetnej zabawy, a swoje dzieło zabierzecie ze sobą na pamiątkę tej aktywności. Dla dzieci od 5 roku życia. Obowiązują zapisy, ze względu na charakter warsztatów obowiązkowy jest udział rodzica lub dorosłego opiekuna razem z dzieckiem. Warsztaty poprowadzi Marta Król: Edukator i animator przyrody, autorka przedszkolnego projektu edukacji leśnej „Czas na las”.

12:00 – 15:00 Pokazy Szalonego Profesora

„Pokaz Szalonego Profesora” to interaktywna lekcja fizyki, której tematem jest temperatura i ekologia. Podczas pokazu odbywają się widowiskowe doświadczenia ze skrajnymi substancjami – ciekłym azotem (prawie -200°C ) i metanem (około 2 000°C ). Szalony Profesor zamrozi produkty spożywcze, zrobi filtr węglowy, wysadzi przedmioty w powietrze, pozwoli dotknąć jednej z najzimniejszych substancji świata i… „podpali” widzów metanem (spokojnie, wszystko będzie bezpieczne!). Dla dzieci w wieku 5-10 lat.

13:30 – 15:30 Eko Architektura miniatura

Jak wyobrażasz sobie dom przyszłości? Jak zadbać w nim o ekologię? Podczas warsztatów dzieci będą miały szansę wcielić się w rolę projektantów i zrealizować najśmielsze pomysły na placu budowy swojego własnego miniaturowego domu przyszłości. Materiałem budowlanym będzie papier, a przy nadawaniu kształtu pomysłom pomogą nożyczki i nieskrępowana wyobraźnia. Podczas pracy prowadzący będą zachęcali do rozmowy o tym jakie ekologia ma znaczenie w codziennym życiu,
a finałem warsztatów będzie wspólne ułożenie osiedla z powstałych konstrukcji. Dla dzieci w wieku 5-10 lat. Obowiązują zapisy. Warsztaty poprowadzą animatorzy ze Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”: Basia Tereszko – animatorka kultury i Grześ Piaseczny – absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie.

 12:00 – 15:00  Ekologiczne animacje dla dzieci

Na wszystkich odwiedzających czekać będzie także kącik zabaw dla dzieci oraz europejskie  publikacje. Czas podczas Pikniku umili nasz dziecięcy przyjaciel, maskotka Unii Europejskiej – Syriusz. Ekologiczne i europejskie animacje dla dzieci będą prowadzone przez konsultantki Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin oraz wolontariuszy ESC – Europejski Korpus Solidarności – Dawniej EVS, którzy przebywają w Szczecinie w Stowarzyszeniu POLITES. Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zainteresowanych udziałem w warsztatach „Majsterkowanie z Lovelasy” i/lub „Eko Architektura miniatura” prosimy o przesłanie maila wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym (dostępny na stronie: http://www.europedirect-szczecin.eu/nasze-dzialania/2723-europejski-eco-piknik) na adres europedirect-szczecin@wzp.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Z uwagi na restrykcje związane z występowaniem koronawirusa, na terenie ogrodu Szczecińskiego Inkubatora Kultury będzie mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Przestrzeń dostosowana będzie do aktualnych warunków epidemiologicznych. Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z obostrzeniami dotyczącymi organizacji wydarzeń. O jakichkolwiek zmianach informować będziemy na naszej stronie internetowej oraz na profilu Facebook.

Organizator wydarzenia: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, Sekretariat
ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego