Ponad 8 milionów dla miasta i środki dla powiatu – poseł Czesław Hoc o środkach z Funduszu Inwestycji Samorządowych (wideo)

Mamy dzisiaj piękne, radosne, twórcze i bogate przesłanie – takimi słowami poseł Czesław Hoc rozpoczął dzisiejszą konferencję prasową, której głównym tematem był Fundusz Inwestycji Samorządowych.

Jak mówił poseł, z inspiracji prezydenta RP Andrzeja Dudy powstał lokalny Fundusz Inwestycji Samorządowych. Z tytułu rekompensaty za m.in. uszczerbek na podatku CIT i PIT,  samorządy w Polsce mają przeznaczone łącznie 6 miliardów złotych na inwestycje lokalne.

  • Każdy powiat w Polsce według pewnego wskaźnika dostał pieniądze na wszystkie inwestycje lokalne, a więc; żłobki, przedszkola, szpitale DPS-y, ścieżki – cokolwiek, te pieniądze mają być wydane na inwestycje – informował poseł Czesław Hoc.

Kołobrzeg otrzymał dodatkowych 8 mln 845 tys. złotych, powiat kołobrzeski: 1 mln 763 tysiące, Gmina Kołobrzeg otrzymała 1 mln 903 tysiące zł, Gościno: 867 tysięcy, natomiast pozostałe gminy powiatu otrzymały po 500 tysięcy złotych.

  • Poinformowałem dzisiaj prezydent Annę Mieczkowską, przekazałem tę informację również staroście. Jest zadowolenie i satysfakcja, dla nas Polska jest jedna, ma rozwijać i modernizować nasze małe ojczyzny – mówił poseł.

Poseł podkreślał, że w podziale tych środków nie ma barw politycznych i jako przykład wskazał Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego.

  • Mam osobistą satysfakcję, że Fundusz Inwestycji Samorządowych służyć będzie wszystkim samorządom, a w sposób szczególny będzie służyć Kołobrzegowi, które ucierpiało z powodu pandemii. Te pieniądze, ponad 8 milionów, z całą pewnością będą bardzo dobrze wykorzystane. Mam nadzieję że wspólnie, podkreślam: wspólnie usiądziemy i zastanowimy się, które z inwestycje będziemy realizowali tym pieniądzom, które trafią do budżetu miasta – mówił Maciej Bejnarowicz, przewodniczący klubu radnych PiS w Kołobrzegu.

Radny Sejmiku województwa zachodniopomorskiego Henryk Carewicz podkreślił znaczenie tych środków dla lokalnych firm:

  • Oznacza to, że miejsca pracy zostaną utrzymane, pozwolą na utrzymanie miejscowych firm, to bardzo dobry kierunek. Przy tym zastrzyku rada miasta i prezydent będzie mogła się pochylić nad tym, w jaki sposób pomóc przedsiębiorcom i pomóc utrzymać miejsca pracy.

Poseł przekazał ponadto, że w całym województwie przeznaczono ponad 3,1 mld złotych dla przedsiębiorców, z których skorzystało 10 tysięcy firm, co pozwoliło uratować 90 tysięcy miejsc pracy.

Więcej w materiale wideo.