Medal Ministra Kultury „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” przyznano Robertowi Maziarzowi

Wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr  hab. Piotr Gliński przyznał Robertowi Maziarzowi medal w uznaniu zasług dla idei pamięci narodowej.

Osoby interesujące się życiem publicznym w Kołobrzegu oraz miłośnicy historii z terenu całej Polski znają osiągnięcia, związane z pasją założyciela Muzeum Kołobrzeskiego „Patria Colbergiensis” . Robert Maziarz promuje miasto poprzez jego historię za pośrednictwem wielu mediów regionalnych, ogólnopolskich oraz poza granicami naszego kraju. Odkrycia dokonywane przez niego stanowią materiał do realizacji programów telewizyjnych (zobacz: W hołdzie kołobrzeskim pionierom: „Miasto Spalonych Róż” w TVP czy też Po „Jarzębinie czerwonej” powstaje kolejny film o historii Kołobrzegu)

Jednym z najważniejszych odkryć Roberta Maziarz było odnalezienie w Lesie Kołobrzeskim założonego w formie reduty miejsca obozowania żołnierzy 1. Pułku Piechoty Legii Poznańskiej (zobacz:  Prof. Podruczny i Relikty założenia ziemnego” (wideo) czy też  Wyjazdowe posiedzenie w sprawie reduty Sułkowskiego). Mowa tu o przybyłych pod kołobrzeską twierdzę powstańcach wielkopolskich, dowodzonych przez księcia A.P. Sułkowskiego.  Nie poprzestając na odnalezieniu ziemnego założenia, odkrywca był inicjatorem ustawienia przy reducie pamiątkowego obelisku. Na odsłoniętym w lesie pomniku wystawił odlaną z żeliwa głowę pułkownika A.P. Sułkowskiego – rzeźbę autorstwa znanego artysty prof. Zygmunta Wujka (zobacz: Symboliczny powrót generała SułkowskiegoKsiążę Sułkowski powrócił do Kołobrzegu, tym razem na zawszeHistoria zatoczyła koło. Guziki po żołnierzach Sułkowskiego wróciły do Kołobrzegu (foto, wideo) czy też „Guzik Wam pokażemy” , czyli guziki z Reduty Sułkowskiego w Gnieźnie)

Robert Maziarz co roku przy pomniku organizuje obchody Święta Konstytucji 3 Maja, przypominając, że jako pierwsi na obszarze zwanym do niedawna „Ziemiami Odzyskanymi” (obecne województwa: Dolnośląskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie oraz Warmińsko-Mazurskie) rocznicę uchwalenia Konstytucji uczcili żołnierze 1. Pułku w rejonie odnalezionej reduty. Jego odkrycia inspirują również artystów – przykładem może być piękny utwór pt. „Sułkowski pod Kołobrzegiem. Posterunek zapomniany” (zobacz na przykład: Wyjątkowy koncert online w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja)

Nasz portal „Niezależne Media” od samego początku towarzyszy poczynaniom kołobrzeskiego odkrywcy oraz zdaje na bieżąco relacje m.in. z organizowanych przez niego spotkań z naukowcami i podobnymi jemu pasjonatami historii i tym bardziej cieszymy się, że dziś możemy przekazać naszym Czytelnikom wyjątkową wiadomość.

Dbałość Roberta Maziarza o utrwalanie tradycji narodowych została doceniona w tym miesiącu. Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr.  hab. Piotra Glińskiego z dnia 1 czerwca 2020 roku, kołobrzeski pasjonat został odznaczony medalem  “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”.

  • To dla mnie zaszczyt i ukoronowanie dotychczasowych działań na rzecz ukazywania chwały oręża polskiego w walce o niepodległość naszego Narodu – mówi R. Maziarz. – Dumny jestem z tego, że Kołobrzeg stał się jednym z kamieni milowych na drodze ku niepodległości Polski. Przykro mi jednak, że opór lokalnych polityków nie sprzyja promowaniu pięknej i chlubnej historii miasta. Najpierw nastąpiły ataki na mnie, jako organizatora poszukiwań obozowiska polskich żołnierzy, później akt wandalizmu dokonany na miejscu pamięci którego byłem inicjatorem, zarzuty wobec legalności posadowionego w lesie pomnika i w końcu transferowanie środków publicznych na wydanie publikacji, której autor starał się deprecjonować ustalenia badaczy dokonanego odkrycia. W Kołobrzegu wszystko dalej jest po kołobrzesku, ja jednak postępuję zgodnie z przesłaniem Wojtka Młynarskiego: Róbmy swoje… – dodaje.

Medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej. Przyznawany jest na mocy Ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach oraz rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 30 października 2018 r. w sprawie medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” . Gratulujemy!