„Szukanie problemów w miejscu gdzie ich nie ma” – prezes pisze oświadczenie

Jak informowaliśmy wczoraj, oczekujemy na oświadczenie Piotra  Skaskiewicza, prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Usługowego „Holtur” sp. z o.o. Zostało ono nadesłane do naszej – i nie tylko – redakcji. Publikujemy go w całości:

W nawiązaniu do artykułu „Fatalne warunki w izolatorium” umieszczonego na łamach portalu niezalezne.media w dniu 19.04.2020 r. chcielibyśmy oświadczyć że:

Prawdą jest, że na terenie „ORW Podczele” prowadzonego przez Przedsiębiorstwo Usługowe „Holtur” Sp. z o.o. przebywają osoby odbywające kwarantannę, nie jest to jednak izolatorium, jak zostało podane do informacji publicznej. Nasz obiekt jako jedyny w regionie zareagował na zgłaszane pytania od Wojewody Zachodniopomorskiego, aby kierować do naszych pawilonów osoby odbywające obowiązkowe kwarantanny, jak i te, które w obliczu pandemii, nie mają miejsc noclegowych (także osoby bezdomne).

W dniu 13.03.2020 r. gdy został ogłoszony stan pandemii „ORW Podczele” udostępniło 45 pokoi z łazienkami na potrzeby odbywania kwarantanny. Byliśmy jedynym obiektem, który wyraził zgodę na współpracę pomimo wysokiego ryzyka i zagrożenia. Uznaliśmy jednak, że pomoc jest priorytetem i we własnym zakresie zadbamy o względy bezpieczeństwa. W tym samym czasie odbywały się u nas turnusy NFZ w budynku głównym, stąd nie mogliśmy go udostępnić i zdecydowaliśmy się na zakwaterowanie w budynkach przy ul. Promiennej. Zanim przyjęliśmy pierwsze osoby na kwarantannę, budynki te zostały sprawdzone a ich stan techniczny i sanitarny zaakceptowany przez Sztab Kryzysowy Urzędu Miasta Kołobrzeg. Nie zostały zgłoszone do nas żadne zastrzeżenia.
W naszym obiekcie jak dotąd przebywały różne osoby – bezdomni, obcokrajowcy, a także mieszkańcy, którzy nie otrzymali innej pomocy, a nie mogli wrócić do swoich domów z obawy na bezpieczeństwo najbliższych. Każdy z udostępnionych pokoi ma pełen węzeł sanitarny i standardowe warunki do życia, które przypomnimy – zostały zweryfikowane i zaakceptowane przez Sztab Kryzysowy.
Stan pandemii oraz zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa to sytuacja niekomfortowa dla wszystkich z nas – w szczególności dla naszych pracowników oraz wykonawców prac remontowych. Gdyż równocześnie w miejscach niezamieszkałych prowadzimy remonty i prace modernizacyjne.
Informujemy, że jeżeli osoby odbywające u nas kwarantannę nie czują się komfortowo, wszelkie uwagi mogą zgłaszać do właściwych jednostek w obiekcie. Jeżeli zmiana pokoju nie jest satysfakcjonująca, na wniosek mogą zmienić miejsce zgodne z zaleceniami Sanepidu. I to właśnie Sanepid jest podmiotem sprawdzającym stan sanitarny. Zachęcamy aby w okresie pandemii szukać rozwiązań pomagających nam wszystkim przetrać ten trudny czas. Szukanie problemów w miejscu gdzie ich nie ma nie jest nikomu potrzebne.
Dbajmy o siebie w tym trudnym dla nas wszystkich okresie. Życzymy wszystkim dużo zdrowia.” (oryginał: oswiadczenie Piotr Skaskiewicz)

Do powyższego oświadczenia odniesiemy się w osobnym komentarzu. Osobom, które nie są zaznajomione z tematem, póki co polecamy materiał główny: Fatalne warunki w kołobrzeskim izolatorium oraz Fatalne warunki w ośrodku kwarantanny – ciąg dalszy sprawy, która poruszyła Kołobrzeżan

Żaneta Czerwińska