Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych

Już w najbliższą niedzielę, 1 marca, odbędą się uroczyste obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 Mszą Św. W Kościele pw. Św. Marcina przy ul. Portowej 20 w Kołobrzegu. Po mszy, około godziny 17:40 nastąpi przemarsz pod Pomnik komandora Stanisława Mieszkowskiego, gdzie o godz. 18:00 odbędzie się Apel Poległych i złożenie kwiatów. Zakończenie uroczystości przewidziano na godzinę 18.30.

Organizatorami obchodów jest Komitet Powiatowy Prawa i Sprawiedliwości w Kołobrzegu, Klub Gazety Polskiej, Akcja Katolicka i Katolicka Inicjatywa Kulturalna.

***

„9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca. Data, zaproponowana przez śp. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, nie była przypadkowa – to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku 1 marca odbywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym” (za: ipn.gov.pl)