Czy Kołobrzeg zostanie powierzony Matce Boskiej? Wiceprzewodniczący Rady czeka na projekt uchwały.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni opozycyjni radni mogą przygotować projekt uchwały inicjujący procedurę zawierzenia miasta Kołobrzeg Matce Boskiej. 

Brzmi paradoksalnie? A jednak. Miasto, które chce zostać powierzone lub miało za patrona osobę uznaną przez kościół katolicki za świętą, powinno najpierw mieć w ręku podjętą przez radnych  uchwałę inicjującą ten proces. Następnie podjętą uchwałę przekazuje prezydent władzom kościelnym.  Te zaś przesyłają ją do Stolicy Apostolskiej i czekają na stosowny akt. W miastach polskich, które taką procedurę już przeszły, odbywała się  z tej okazji uroczysta msza. Czy możliwe, że po to przyjechał prezydent Siemianowic Śląskich do Kołobrzegu, by i Kołobrzeg dołączył do miast, które zostały powierzone Matce Boskiej?

  • Zakładam, że w ciągu góra dwóch miesięcy przez radnych Prawa i Sprawiedliwości lub Obywatelskiego Kołobrzegu zostanie taki  projekt przedłożony – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Artur Dąbkowski. – Uważam, że to spotkanie z prezydentem Siemianowic miało na celu pokazać drogę, jaką przeszło miasto Siemianowice i po prostu implementować to w Kołobrzegu.

Zdaniem Artura Dąbkowskiego, będzie to ponowne dzielenie mieszkańców, podobnie jak miało to miejsce przy podejmowaniu uchwały dotyczącej dofinansowania metody in vitro.

  • Dziwię się tylko, że radni Obywatelskiego Kołobrzegu czy Prawa i Sprawiedliwości takie spotkanie zorganizowali w Kołobrzegu i że w tym kierunku chcą pójść. To nietrafiony pomysł na Kołobrzeg – dodaje wiceprzewodniczący.

Przykłady zawierzeń miast w Polsce ostatnio pojawia się bardzo dużo – rzecz jasna zazwyczaj tam, gdzie rządzi prawica. Sprawy Piotrkowa Trybunalskiego zostały powierzone Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny mimo tego, że miasto wcześniej zostało zawierzone Matce Boskiej Piotrkowskiej.

Widzimy, że Polska pozostaje coraz bardziej samotną wyspą na morzu ateizmu, buntu przeciw przeciw Bogu i wartościom chrześcijańskim. Widzimy dobrze, że wiele narodów Europy stara się żyć już tak, jakby Boga, prawdy i honoru na świecie nie było” – czy to zdania z jakiegoś kazania? Nie. To akt zawierzenia Lasów Państwowych Najświętszej Maryi Pannie. (zobacz: tutaj całość)

Opatrzności Bożej powierzył się zarząd Energi. Miasto i Gmina Myślenice dokonała zawierzenia Pani Myślenickiej. Burmistrz Opola Lubelskiego i starosta powierzyli samorząd „Jezusowi Chrystusowi przez Niepokalane Serce Maryi”. Jak tłumaczą, „aby dobrze i owocnie realizować powierzone im zadania potrzebują wsparcia Opatrzności”. Zawierzony Jezusowi Chrystusowi jest też Radzyń Podlaski, a Matce Boskiej miasto i powiat kraśnicki (zobacz: całość tutaj)

Jak będzie z Kołobrzegiem – zobaczymy już wkrótce. Do sprawy wrócimy.