Kołobrzeżanin wyróżniony „Dzierżykrajem”

Na zamku w Rydzynie podczas cyklicznego Koncertu Noworocznego wręczono honorowe statuetki  „Dzierżykraj”. W tym roku z rąk starosty leszczyńskiego otrzymał je założyciel Kołobrzeskiego Muzeum „Patria Colbergiensis” Robert Maziarz. Wyróżnienie „Dzierżykraj” powstało na chwałę polskiego bohatera, uczestnika m.in. walk o Kołobrzeg w 1807 roku – poety i generała Franciszka Dzierżykraj Morawskiego. Kapituła powołana w celu przyznawania nagrody, honoruje nią osoby mające osiągnięcia w zakresie różnych obszarów szeroko rozumianej kultury.

Jak wskazywał w Akcie Ustanowienia Wyróżnienia jego autor Leonard Dwornik:

  • …Moją intencją jest zachowanie w pamięci społeczeństwa postaci Franciszka Dzierżykraj Morawskiego (1783 -1861), który mieszkając na terenie obecnej gminy Krzemieniewo, znany był daleko poza jej granicami z twórczości literackiej i wcześniejszych zasług wojskowych. Wartości, które pozostawił po sobie ten wybitny Wielkopolanin z Luboni, będą podstawą nominowania i oceny kandydatów do tego Wyróżnienia.

Tegorocznym laureatem Wyróżnienia uhonorowano kołobrzeżanina. Uzasadnienie przedstawił Kanclerz Prezydium Kapituły:

  • Za wspieranie wiedzą i eksponatami inicjatyw podkreślających udział Wielkopolan z obecnego Powiatu Leszczyńskiego w osobach księcia Antoniego Sułkowskiego z Rydzyny i Franciszka Dzierżykraj Morawskiego z Luboni, w militarnej blokadzie pruskiej twierdzy kołobrzeskiej w 1807 roku, przywoływanie ich pamięci w muzeum PATRIA COLBERGIENSIS w Kołobrzegu, posadzenie i nazwanie ich imionami cisów „papieskich” oraz za publikacje, filmy, spotkania i konferencje na ich temat, organizowane w różnych miejscowościach w Polsce.

I w ten oto sposób, na zamku w Rydzynie, Wielkopolska usłyszała po raz kolejny o Kołobrzegu za sprawą działań muzeum z ratusza.

  • Historia Kołobrzegu jest świetnym walorem służącym promocji miasta. Jak widać, dostrzeganie w różnych miejscach kraju i po za jego granicami pożytecznej działalności „Patrii Colbergiensis” dowodzi, że to działa. I oczywiście Zwycięzcą Jest Historia! – odpowiedział poproszony o komentarz Robert Maziarz.

Zdobywcy nagrody serdecznie gratulujemy!